Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Олег Ольжич – поет, археолог, публіцист

2022-07-17
до 115-річчя від дня народження
Захочеш і будеш! В людині, затям,
Лежить невідгадана сила –
Зрослась небезпека з відважним життям, 
Як з тілом смертельника крила.
                                                                О. Ольжич

21 липня минає 115 років із дня народження Олега Ольжича. Поета. Науковця. Мислителя. Воїна.

Поет і археолог, він покинув свою затишну робітню й книгозбірню і повернувся до України, яку залишив ще в дитинстві. Повернуся, щоб стати воїном. Вибравши собі "княжий" псевдонім, Олег Ольжич прагнув чи не найперше наголосити тривкість і нерозривність зв'язку із надовго втраченим Києвом. 37 років Ольжича, між 1907 і 1944, вмістили дві світові війни та кілька революцій – тож страшні історичні катаклізми руйнували кордони, держави, нівечили життя цілих народів і окремих людей.
Для поета завжди катастрофічною стає ще й втрата живих мовних джерел, питомого середовища. Олег Кандиба залишив Україну п'ятнадцятилітнім. Родина, переживши голод, холод і насильство перших пореволюційних років, за сприяння Червоного Хреста дивом іще змогла вирватися на Захід. Адже від 1919 спершу в Угорщині, далі в Австрії жив їхній батько – видатний поет Олександр Олесь. Далі була Прага, Карлів університет.
Олег Кандиба спеціалізувався в археології, вивчав галицьку неолітичну кераміку, став одним з наймолодших докторів у своїй галузі. Здавалося б, життя увійшло в надійне русло, склалася успішна наукова кар'єра.
Наприкінці 1920-их він уже сформований митець.
Разом із Євгеном Маланюком, Оленою Телігою та Юрієм Кленом стає членом знаної "вісниківської квадриги", що об'єднувала авторів львівського "Літературно-Наукового Вісника".
Для поета батькова письменницька слава – це незмінно обтяжливий спадок, неймовірний страх назавжди зостатися під його впливом, у тіні його творчості. Тож молодший автор виробляє власний стиль, виразно дистанціюючись від Олесевої пісенності й ліричності. Ольжичеві вірші захоплюють предметністю образів, "археологічним" колоритом, навіть своєрідною музейністю.
Дуже вимовним для розуміння самого духу міжвоєнного часу видається Ольжичевий вірш "Робітня":
День – прямокутник матового шкла,
Велика грудка кинутого снігу.
На ясність дум. На маєстат чола.
На стіл просторий і розкриту книгу.
Але від улюблених сторінок щось відриває, спокій існує лише в обжитих стінах, а варто ступити крок на вулицю – і десь на розі, біля знайомого газетного кіоска "тебе розітне лезами сурем // невблагана екстаза атестату".
Ґрунт хитався під ногами, важкі свинцеві хмари закривали Європу. Молоді ідеалісти (це слово Ольжич вибрав як одне зі своїх конспіративних імен) знали, що великої війни не уникнути, і хотіли бути в ній солдатами й оборонцями, а не безсилими жертвами. Прага стала одним із центрів українського руху.
Від юнацьких років Олег Кандиба – активний член ОУН. Очолював ініційовану Євгеном Коновальцем Культурну Референтуру Проводу Українських Націоналістів, займався культурною політикою, пропагандою, просвітницькою діяльністю. Видання книг, відзначення пам'ятних дат, концерти, естрадні програми, навчальні проекти…. Все те, без чого ніколи не виграти визвольну війну.
Він свідомо обирає солдатський чин, аскетично зрікається численних можливостей і здобутків. У березні 1939 був серед тих, хто обороняв Карпатську Україну.
В процесі чехословацьких реформ закарпатські українці отримали культурну автономію. Поет долучився тоді до літературно-мистецького угруповання "Говерла" в Хусті, до видання журналу.
В ніч з 13 на 14 березня 1939 Угорщина, тодішня союзниця гітлерівської Німеччини, почала воєнні дії. І 15 тисяч вояків Карпатської Січі взяли до рук зброю. Під гуркіт гармат проголошується незалежна Карпатська Україна – "держава одного дня".
Ольжич потрапляє до тюрми в Тячеві, звідки його змогли витягти колеги-науковці.
Це була поразка, але, очевидно, саме тодішня маніфестація української закоріненості в Закарпатті посприяла пізнішому приєднанню краю до України.
З початком війни, 1941 року, Ольжич уже в Києві. Керує бойовими групами ОУН, які прийшли в Україну.
Після ув'язнення німцями Андрія Мельника виконував обов'язки Голови Проводу Українських Націоналістів. Жив на нелегальному становищі. Переконавшись, що гітлерівці прийшли в Україну не визволителями, а жорстокими окупантами, вже знаючи про початок терору, переконує Олену Телігу негайно покинути Київ. Вона відмовилася і вже за кілька днів була арештована й знищена в Бабиному Яру.
Ніби передчуваючи наближення трагічної розв'язки, Олег Ольжич хоче встигнути звідати щастя з коханою жінкою.
Проте одруження з Катериною Білецькою він вимагає тримати в цілковитій таємниці, аби убезпечити свою обраницю від переслідувань. Вони повінчалися в далекому гірському селі, якнайскромніше відзначивши подію в домі гостинного панотця. Олег передав дружині образок – материне благословення. Далі знову їх чекала розлука.
У травні 1944 гестапо схопило Ольжича у Львові на конспіративній квартирі, а 9 червня він загинув у концтаборі Заксенгаузен. 31 липня народився його син, названий у пам'ять про загиблого батька Олегом.
Ольжич часто переконував товаришів, що той, хто бореться, завжди має шанс. Навіть у безвиході. Вірив у те, що в людині "лежить напівбожеська сила". І якраз оте напівбожественне й визначило і його вибір, і його долю.
Віра Агеєва
Професор Києво-Могилянської академії

Творча спадщина Олега Ольжича

821.161.2
О-56
Ольжич, Олег. Цитаделя духа : повне зібрання творів поета, уривки із спогадів і праць про нього, бібліоґрафія й фотоматеріали / О. Ольжич ; упоряд., передмова М. Неврлого. – Пряшів : Словац. пед. вид-во в Братиславі, Від. укр. літ. в Пряшеві ; Лондон : Фундація ім. О. Ольжича у Лондоні, 1991. – 239 с. : іл., портр. – Бібліогр.: с. 231-239 та у підрядк. прим.
Поет Олег Ольжич (1907 - 1944). Популярність імени Олега Ольжича безперечна. Це, мабуть, і тому, що він був сином славного, відомого всій Україні поета Олександра Олеся. Загальне зацікавлення долею і творчістю О. Ольжича розбивається об мур парадоксу: його доробок і понині лишається незнаним. В більшій чи меншій мірі це стосується і таких мистців, як Є. Маланюк, Ю. Дараган, Л. Мосендз, Ю. Клен, О. Лятуринська, О. Стефанович, О. Теліга та інших. Усім їм судилося жити й творити далеко за межами батьківщини, усіх їх, починаючи 30-ми роками, назагал, не цитуючи й рядка з написаного (що вже говорити про серйозний аналіз!), затаврували як “ворогів народу“, “націоналістів", незрідка навіть “фашистів“. Саме так, хоча окремі з них стали жертвою ґестапо (О. Ольжич, О. Теліга, закарпатський поет І. Ірлявський).
 
Дороговказ. Поезії О. Теліги та О. Ольжича / О. Теліга, О. Ольжич ; передм. Г. Шиманська. – К. : Фундація ім. О. Ольжича : Вид-во ім. О. Теліги, 1994. – 48 с. : фот.
В основу книжки лягли дві поетичні збірки ”Душа на сторожі” та ”Будьте!”, які стали даниною пам'яті видатним українським поетам Олені Телізі та Олегу Ольжичу.
 
63.3(4УКР)
О-56
Ольжич, О. ”Дух руїни” по сторінках історії / О. Ольжич ; післямова І. Дзюби ; упоряд., вступ. сл. О. Зінкевича. – К. : Смолоскип, 2007. – 52 с. : порт. – Бібліогр. у підрядк прим.
У 1940 році молодий поет, інтелектуал і політик Олег Ольжич поставив перед собою гостре питання: що заважало українцям упродовж тисячі років мати власну державу? Відповідь втілено у брошурі ”Дух руїни”: міжусобиці, внутрішній розбрат, патологічна неспроможність політиків забути про особисті інтереси та об’єднати зусилля. ”Смолоскип” перевидає цю глибоку й блискучу працю, доповнену ґрунтовною розвідкою академіка Івана Дзюби, до 100-річчя від дня народження О. Ольжича.
84(4УКР)
О-56
Ольжич, Олег. Вибрані твори / О. Ольжич ; упоряд. О. Зінкевич ; передм. Є. Сверстюка. – Вид. 2-е. – К. : Смолоскоп, 2009. – 664 с. : іл., портр. – Бібліогр.: с. 615-636 та у підрядк. прим.
Дане видання є найповнішою на сьогодні збіркою творів Олега Ольжича (Кандиби, 1907-1944) – одного з найвидатніших українських поетів ХХ ст., публіциста, ідеолога українського націоналізму, політичного і революційного діяча, закатованого у німецькому концтаборі Заксенгаузен. До книги увійшли подані за першодруками поетичні збірки “Рінь”, ”Вежі” та ”Підзамча”, широкий ряд віршів з-поза збірок, вибрані оповідання, публіцистика та листування Ольжича. 
66.1(4УКР)6 
У-45
Ольжич, Олег. Націоналістична культура / О. Ольжич //  Український націоналізм : антологія. Т. 1 / Орг. Укр. Націоналістів (революц.) ; упоряд., відп. за вип. В. Рог. – Вид. 2-е. – К. : ФОП Стебляк О. М., 2010. – С. 141-147.
До збірки увійшли основоположні праці теоретиків українського націоналізму першої половини XX століття. Тематика творів охоплює широкий спектр проблематики: морально-етичні аспекти, геополітичні напрямні, філософські підстави, державотворчі концепції, соціальні питання, політичні візії. До антології також поміщено працю Олега Ольжича. Книга рекомендується політологам, історикам, громадським діячам, всім, хто цікавиться історією розвитку української суспільно-політичної думки.
 
84(4УКР)6 
П 45
Олег Ольжич : 1907-1944 // Поети Празької школи : срібні сурми : антологія / упоряд. М. Ільницький. – К. : Смолоскип, 2009. – С. 437-467.
В антології зібрано твори поетів української еміграції 1920-30-х років XX століття з угрупування, яке в літературознавстві здобуло назву – Празька школа. ”Празька школа” також охоплює творчість Олега Ольжича. Видання також має теоретичну частину, до якої увійшли літературно-критичні статті, спогади, рецепції, листування та інтерв'ю. Книга для всіх, хто має Україну в серці, незалежно від того, де живе.
84(4УКР)
О-56
Ольжич, О. Рудько : [оповідання для дітей] / О. Ольжич. – К. : Веселка, 2006. – 32 с.
Олег Ольжич – автор багатьох оповідань та віршів.
«Рудько» – лише малесенька часточка його творчої спадщини, що сповнена духом неспокою та любов'ю до всього живого на землі.
Ольжич, Олег. Незнаному воякові. Рудько : вибр. твори / О. Ольжич. – К. : Андронум, 2021. – 56 с. : іл.
Поезії Олега Ольжича – це класичні зразки філософської лірики. Внутрішні монологи душі, роздуми над величчю світу, над його божественною природою, над можливостями людського духу поєднані з гарною ритмікою і багатством образів. Людина має багато дарів на землі – творчість, любов, вогонь самопосвяти. Варто лише обрати вірний шлях, стати сам на сам зі своїм сумлінням, захотіти – і просто бути у цьому світі.
 
 Олег Ольжич – науковець і поет, обидві грані таланту якого сяяли напрочуд яскраво. 
«Схилився археолог в робітні над столом,
Схилився археолог поораним чолом.
Барвистий і прекрасний розлігся перед ним,
Розлігся цілий Всесвіт, як квітчастий килим» писав захоплений своєю справою Олег Ольжич.
   
Ольжич, О. Археологія / О. Ольжич ; передм. С. Рижова ; наук. ред., упоряд. Ю. Рассамакін ; ред. О. Веремійчак. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2007. – 495 с. : іл. – Бібліогр. у підрядк. прим.
У книзі зібрані матеріали, які репрезентують спадщину О. Кандиби (Ольжича), яка розкриває грані його таланту як науковця-археолога. В ній зібрана більшість опублікованих досліджень О. Кандиби в області археології в перекладі на українську мову. Перш за все це дослідження трипільської культури, яка стала всесвітньо відомою також завдяки і роботам О. Кандиби, написаним в більшості англійською, німецькою та чеською мовами. Декілька статей були опубліковані ним також українською мовою. Наукова прискіпливість, широкий кругозір і виважені методичні підходи та висновки, помножені на природні здібності і талант дослідника, дозволяють поставити О. Кандибу в один ряд з тими вченими, яких можна вважати засновниками української наукової археологічної школи.
Книга розрахована на археологів, істориків, аматорів-археологів. викладачів і студентів та всіх, хто цікавиться археологією України й трипільською культурою.
63.3(4УКР)6
В 42
Відейко, М. Ю. Наукова спадщина Олега Ольжича : [Ольжич – археолог, поет, політичний діяч] / М. Ю. Відейко, С. І. Кот.  –  К. : Інформ.-аналіт. агенція "Наш час", 2008.  –  240 с. : іл., кольор. іл., портр. –  (Невідома Україна). – Бібліогр.: с. 232-237 та у підрядк. прим.
Олега Кандибу (Ольжича) по праву вважають символом цілого покоління української молоді, яке у XX столітті щиро та беззастережно присвятило себе українській ідеї та боротьбі за відновлення незалежної української держави. Його творчий шлях, життя і діяльність були спрямовані на віддане та свідоме служіння своєму народові. Науковці у Європі та США знали його як археолога - доктора Кандибу. Хтось захоплювався поезіями О. Ольжича, а товариші по боротьбі за вільну Україну зверталися до нього по-іншому: "Ідеаліст", "Доктор". Однак наукові праці він підписував завжди однаково: "О. Кандиба". У 23 роки захистив докторську дисертацію. Він  учасник міжнародних експедицій, автор півсотні друкованих праць, популяризатор археологічних відкриттів, у тому числі  в Україні. У повному обсязі результати наукових досліджень О. Кандиби в Україні було видано тільки 2007 року. І лише нині є можливість оглянути їх та оцінити з точки зору сучасної археологічної науки.
Матеріали про життя, творчість і боротьбу Олега Ольжича
83.3(4УКР)6 
Ж 87
Жулинський, М. Г. Олег Ольжич і Олена Теліга : нариси про життя і творчість : вибрані твори / М. Г. Жулинський ; Дослідна фундація ім. О. Ольжича в США. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2001. – 144 с. 
Книжка відомого літературознавця складається з майстерно виписаних літературних портретів Олега Ольжича і Олени Теліги та добірок з їхньої творчої спадщини.
83.3 (4 УКР)6 
Б 51
Олег Ольжич // Бернадська, Н. І. Українська література ХХ століття : навч. посіб./ Н. І. Бернадська. – 4-те вид., випр. – К. : Знання-Прес, 2008. – С. 116-121.
У навчальному посібнику об‘єктивно і виважено висвітлено історію української літератури XX століття, показано, як у складних умовах тоталітарного режиму проростали паростки української національної літератури, проявлялася її національна самобутність, відповідно до традицій, менталітету і світосприйняття. Чільне місце відведено творчості Олега Ольжича.
83.3(4УКР) 
У-74
Олег Ольжич // Усі українські поети : усі українські поети (за шкіл. прогр.). Біограф. нарис. Літ.-худож. огляд. Літ. для додатк. користування. Термінолог. слов. Літературознав. Матеріали / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 175-181.  – (Іду на урок). – Бібліогр. наприкінці ст.
Довідник містить відомості про всіх українських поетів, твори яких вивчають з 5 до 11 класу. Стисла довідка про Олега Ольжича включає основні відомості про творчість і життя, коротку характеристику програмних творів, кілька цікавих додатків і список рекомендованої літератури. Довідник містить також словник літературознавчих термінів і понять, рекомендованих програмою. Для школярів, абітурієнтів, вчителів та дбайливих батьків.
83.3(4Укр)
У 74
Олег Ольжич (1907-1944) : інші псевдоніми – М. Запоночний, Д. Кардаш, К. Костянтин, О. Невідомий, О. Світанок, О. Лелека. Криптоніми  О., О. К. справжнє ім'я – Олег Олександрович Кандиба // Усі українські письменники : біографічний нарис, літературно-художній огляд, перелік основних творів, література для додаткового користування, термінологічний словник / упоряд. : Ю. І. Хізова,  В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 305-308. –  Бібліогр. наприкінці ст.
Книга "Усі українські письменники" стане вірним помічником і порадником при підготовці до уроків української літератури та культури, семінарів, вікторин, написанні рефератів і доповідей. Ці матеріали розширюють відомості, надані у підручниках, і дають більш глибоке уявлення про життя та творчість відомих українських письменників. Книга стане у пригоді всім, хто цікавиться українською літературою та культурою.
83.3(4УКР)6 
П 43
Погрібний, А. Г. Ідеаліст – псевдо і сутність (О. Ольжич) / А. Г. Погрібний // Погрібний, А. Г. Поклик дужого чину : ст., портр., силуети, наближення, публіц. /  вступ. сл. : В. Г. Дончик, П. П. Кононенко ; упоряд. Г. Погрібна. – К. : Просвіта, 2009. – С. 545-549. – (Бібліотека Шевченківського комітету). 
До книжки відомого літературознавця, доктора філологічних наук, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Анатолія Погрібного (1942-2007) увійшли його літературно-теоретичні, історико-літературні та публіцистичні праці. Одна з історико-літературних розвідок вченого присвячена творчості Олега Ольжича.
Статті мають цінність як соціологічні та психологічні студії, що увиразнюють настрої і прагнення нинішнього українського суспільства. Видання адресоване кожному, кому болить доля Української держави.
63.3 (4УКР)
С 81
Олег Ольжич : (19071944 рр.) // Сто великих українців / Н. В. Астапенко, О. К. Барашкова [та ін.]. – К. : Арій, 2011. – С. 432-439.
Ця книга містить 100 коротких біографічних нарисів, історичних портретів видатних наших земляків, представників найрізноманітніших верств суспільства – мислителів, письменників, учених, митців, громадських, релігійних, політичних діячів, чиїми зусиллями впродовж віків творилася українська культура, формувався світогляд української нації.
83.3(4УКР) 
Ж 87
Жулинський, М. Олег Ольжич. Покликаний Україною / М. Жулинський // Жулинський, М. Українська література: творці і твори: учням, абітурієнтам, студентам, учителям. – К. : Либідь, 2011. – С. 670-690. – Бібліогр. наприкінці ст.
Цю свою книжку Микола Григорович Жулинський замислював як велику шпаргалку – підручний літературознавчий матеріал із текстами. З п'ятдесяти нарисів-есеїв, героями яких є як широко-, так і маловідомі українські митці, автор творить велике панно-цілісний портрет національної літератури XIX-XX ст.
 
63.3(4УКР)
В 42
Червінський, В. І. Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба) : [біографія] / В. І. Червінський // Видатні постаті в історії України ХХ ст. – К. : Вища школа, 2011. – С. 264-266 : фот.
Вміщено короткі біографічні відомості про видатних громадських, політичних, і культурних діячів, визначних учених, висвітлено роль і місце кожної особи в історичному розвитку України минулого століття.
83.3(4УКР) 
У-45
Ольжич Олег // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. І. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 178-180. : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
У довіднику зібрано біографії, огляди творчості, перелік основних творів, їх короткий зміст, аналіз та додаткову літературу про українських класиків, а також про сучасних письменників. Окремі статті присвячено українському шістдесятництву та сучасним літературним угрупуванням.
821.161.2.09"19"
К 61
Коломієць, Ростислав Григорович. Олег Ольжич / Р. Г. Коломієць.  –  Х. : Час читати, 2021.  –  128 с.
Олег Ольжич (1907-1943) – велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській науці. Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет  він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів  він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.
Методико-бібліографічні матеріали
91.9: 83.3(4УКР)6
Г52
Глашатай нескореного покоління : рек. список літ. : (до 100-річчя від дня народж. О. Ольжича) / Рівнен. держ. обл. б-ка ; уклад. Л. М. Стадницька ; відп. за вип. В. П. Ярощук. – Рівне : Волинські обереги, 2007. – 20 с. 
91.9: 83.3(4УКР)6
О56
Олег Ольжич. Легенда і символ України  : ( до 100-річчя від дня народження) : бібліогр. огляд / уклад. О. Г. Бідзіля ; відп. за вип. К. Г. Вашкеба.  –  Виноградів, 2007.  –  12 с.
821.161.2.09
Х 97
Хто за свободу життя віддав  –  той не вмирає : (до 100-річчя від дня народж. відомого поета О. Ольжича) : метод.-бібліогр. матеріали / Центр. район. б-ка ВРЦБС Виноград. райради, Метод.-бібліогр. та інформ. від. ; уклад.: М. В. Марушка, І. В. Криванич.  –  Виноградів, 2017.  –  46 с. : іл.  –  Бібліогр.: с. 9, 11-15.
016:821.161.2
Ц 65
Ціною власного життя він проклав шлях до свободи : метод.-бібліогр. матеріали до відзначення 110-річчя від дня народж. О. Ольжича (О. Кандиби) / Тячів. центр. район. б-ка, Метод. від. ; уклад. А. В. Сливка ; відп. за вип. І. С. Ключкей.  –  Тячів, 2017.  –  16 с. : портр.  –  Бібліогр.: с. 12. 
 
***
Базилевський, В. Олег Ольжич: (1907-1944) / В. Базилевський // Слово Просвіти. – 2012. – 5-11 лип. (Ч. 27). – С. 8-9.
Білятинська, О. Олег Ольжич  лицар української державності : урок у 10 кл./ О. Білятинська // Дивослово. – 2011. – № 1. – С. 11-15. – Бібліогр. в кінці ст.
Буриме, М. Олег Ольжич. Теологічна революція: право бути Богом!!! / М. Буриме // Укр. слово. – 2019. – № 23-24. – С. 16. – Бібліогр. наприкінці ст.
Веремійчик, О. 21 липня минає 110 років від дня народження Олега Ольжича  / О. Веремійчик // Укр. слово. – 2017. – 12-18 лип. – С. 2 : фот.
Веремійчик, О. Олег Ольжич - поет, археолог, політичний діяч / О. Веремійчик // Укр. слово. – 2021. – 25 трав.-14 черв. (№ 21-22). – С. 8.
Вітренко, В. Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба) і його зв’язок із Звягелем / В. Вітренко // Укр. слово. – 2020. – 11-24 лип. (№ 27-28) ; 25 лип.-11 серп. (№ 29-30). – С. 18-19.
Володимиров, В. У Звягелі (Новограді-Волинському) з’явилася пам’ятна дошка, присвячена Олегу Ольжичу / В. Володимиров // Укр. слово. – 2021. – 11-23 лют. (№ 7-8). – С. 5.
Горобчук, Б. Живий дух звитяжця : відкрито виставку до 100-річчя з дня народження Олега Ольжича / Б. Горобчук // Літ. Україна. – 2007. – 6 верес. (№ 34) . – С. 1.
Державин, В. О. Ольжич – поет національного героїзму / В. Державин // Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. – К.: Рось, 1994. – С. 534-542.
Дорожинський, П. До 70-річчя загибелі Олега Кандиби-Ольжича / П. Дорожинський // Самостійна Україна. – 2014. – лип.-серп.-верес. – С. 41-42.
Канада передасть Україні архів поета Олега Ольжича // Укр. літ. газета. – 2017. – № 5. – С. 5.
Ковалів, Ю. Поетична історіософія Олега Ольжича / Ю. Ковалів // Слово і час. – 2007. – № 10. – С. 29-35. – Бібліогр. в підрядк прим.
Ковалів, Ю. Олег Ольжич / Ю. Ковалів // Слово і час. – 2018. – № 7. –  С. 73-80 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.
Колосовська, О. Олег Ольжич. Поет, який мав стратити Бандеру / О. Колосовська // Укр. слово. – 2017. – № 30. – С. 12-13.
Косач, Ю. Олег Ольжич / Ю. Косач // Слово і час. – 2009. – № 12. – С. 45-48.
Кот, С. Нескореним відійшов у вічність: в Україні розпочався "Рік Олега Ольжича" : з нагоди 100-річчя від дня його народж. / С. Кот, О. Кучерук // Укр. слово. – 2007. – 31-січ.-6 лют. – С. 2.
Крига, Т. Г. Поезії Олега Ольжича та Олени Теліги / Т. Г. Крига // Все для вчителя. – 2011. – № 34-36. – С. 23-24.
Неврлий, М. Микола Хвильовий і Олег Ольжич у боротьбі за Європу / М. Неврлий // Дукля. – 2013. – № 1. – С. 61-63.
О. Ольжич : Олег Кандиба // Гроно нездоланих співців : літ. портрети укр. письменників ХХ ст., твори яких увійшли до оновлених шкіл. програм : навч. посіб. / за упоряд. В. Кузьменко. – К., 1997. – С. 212-226.
Олег Ольжич (Олег Кандиба) : 1907-1944 : [біогр. довідка, вибрана поезія ] // Живиця : хрестоматія з укр. літ. ХХ ст. : у 2. кн. / за ред. М. Конончука. – К., 1998. – Кн. 2. – С. 222-233 : фот.
Олег Ольжич // Жулинський, М. Слово і доля : навч. посіб. / М. Жулинський. – К., 2002. – С. 533- 570.
Олег Ольжич // Славутич Яр. Розстріляна муза : мартиролог : нариси про поетів / Я. Славутич ; вступ. ст. К. П. Волинського. – К., 1992. – С.172-178.
Олег Ольжич // Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. : в 4 кн. Кн.2 : культурно-історична епоха модернізму / за упоряд. В. Яременка. – К., 2001. – С. 684-725.
Олег Ольжич (1907-1944): ХХ сторіччя української поезії : антологія  "Вітчизни" // Вітчизна. – 2004. – № 1-2. – С. 132-134.
Павличко, Я. Діаспорні видання Олега Ольжича у львівських книгозбірнях / Я. Павличко // Дзвін. – 2008. – № 1. – С. 146-147.
Риженко, В. О. Вояк поневоленої нації : урок-конф. за творчістю О. Ольжича / В. О. Риженко // Вивчаємо укр. мову та літ. – 2009. – № 26. – С. 19-25. – Бібліогр. наприкінці ст.
Романчук, В. І не пом’яне батько з сином... (О. Ольжич) / В. Романчук // Наука і суспільство. – 2003. – № 1-2. – С. 36-38.
Слоньовська, О. Міфопоетична парадигма незалежної України в ліриці Івана Франка, Євгена Маланюка, Івана Багряного та Олега Ольжича / О. Слоньовська // Дивослово. – 2007. – № 9 ; № 10. – С. 59-64. – Бібліогр.: 27 назв
Сюндюков, І. Мужність переконаного чину : перечитуючи публіцистику О. Ольжича / І. Сюндюков // День. – 2009. – 25 груд. – С. 8.
Червак, Б. Слово, що стало зброєю : до 60-ти річчя з дня смерті О. Ольжича / Б. Червак // Розбудова держави. – 2004. – № 4-6. – С. 55-58.
Червак, Б. Між лезом меча і сріблом полину : зб. ст. : [в т. ч. про про життя і творчість О. Ольжича] / Б. Червак ; Націоналіст. Клуб ім. О. Ольжича. – Дрогобич, 1994. – 64 с. 
Черкаська, Г. Цвіт яблуні у долі Олега Ольжича / Г. Черкаська // Укр. слово. – 2015. – 17-23 черв. – С. 3.
Школа патріота [Олег Ольжич (1907-1944)] // Позакласний час. – 2018. – № 6 (черв.). – С. 29-30 (вкладка) : іл.
 
Інтернет-ресурси:
 
Підготувала Марія Гумен.
 

Новини

2023-12-08

З нагоди 160-річчя від дня народження видатного українського письменника, фольклориста, мовознавця, етнографа Бориса Грінченка пропонуємо вам віртуальну виставку "І душу, і тіло даймо  за край свій єдиний...".

2023-12-08

Запрошуємо вам на презентацію книжки Миколи Пігуляка "Кухмейстер".

2023-12-06

12 грудня в нашій бібліотеці відбудеться презентація детективного роману Ярини Вовк "Не плач, моє красуне".
Вхід вільний.

2023-11-27

Шановні користувачі! Ювілейний рік Дмитра Кременя триває і ми пропонуємо вам нові надходження літератури до Відділу краєзнавства, які присвячені життю і творчості видатного земляка.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день