Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Голос, що полонив увесь світ

2022-09-21
до 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької

23 вересня виповнюється 150 років від дня народження всесвітньо відомої української оперної співачки та педагогині Соломії Крушельницької. В Україні ця дата відзначатиметься на державному рівні. Адже імена видатних українців і українок має знати весь світ. Особливо це важливо зараз, коли росіяни нищать все українське, зазіхають на нашу ідентичність.

Вона була – довершена гармонія... Винятково сильне і приємне для вуха сопрано, вроджений акторський талант, досконале виконавське мистецтво, краса фізична і духовна. Соломію Крушельницьку досі вважають неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище, на те, що означали словом "тріумф". Про неї знав весь світ. Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями.

Життя Соломії Крушельницької варте того, щоб про нього знімати художні фільми, телесеріали, писати романи та документальні розвідки. На її долю випала велика праця, велика слава і велика любов. Вона була дуже відомою і вільною у своїх діях, але війна і обставини зробили її заручницею радянської влади. Вона завжди наголошувала, що вона українка, але в незалежній Україні не так багато встигли зробити для її пам'яті.

[джерела інформації: Укрінформ, Радіо Свобода]

 

* * * * *

"...До цього ювілею дослідники життя та сценічної діяльності Соломії Крушельницької прийшли зі значними здобутками. І найбільший з них – двотомник матеріалів про співачку, упорядником якого був Михайло Головащенко. У 1978 році надруковано першу частину цього збірника, яка містила спогади про С. Крушельницьку, а у 1979 році вийшла друком друга частина – рецензії та листування. М. Головащенко працював над цією книжкою з кінця 1960-х років і планував її видати до 100-літнього ювілею С. Крушельницької. Проте, рукопис пролежав у видавництві “Музична Україна” майже десять років. Увесь цей час дослідник боровся з чиновниками та цензурою за право на життя своєї праці."

[джерело: “Від ювілею до ювілею”: 110-ліття від дня народження Соломії Крушельницької – див. Інтернет-ресурси]

792.4
К 84
Крушельницька, Соломія. Спогади. Матеріали. Листування : у 2 ч. Ч. 1 : Спогади / С. Крушельницька ; упоряд. М. Головащенко. – К. : Муз. Україна, 1978. – 400 с. : іл.

Ця книжка містить спогади про славетну українську співачку Соломію Крушельницьку, яка по праву займає одне з перших місць у сузір’ї найвидатніших світових митців кінця ХІХ-початку ХХ століття. Тут – спогади відомих діячів вітчизняної культури і зарубіжних країн: Станіслава Людкевича, Миколи Колесси, Тараса Франка, Остапа Лисенка, Франтішека Главачека, Гвідо Маротті, Рінальдо Кортопассі, Сібілли Алерамо, Джакомо Лаурі-Вольпі, Жозефіни (Негріти) Кано де П’яцціні та багатьох інших. З них постав образ великої співачки, вдумливого педагога, благородної людини, щирої патріотки своєї вітчизни, палкого пропагандиста рідної пісні і світового музичного мистецтва.

792.4
К 84
Крушельницька, Соломія. Спогади. Матеріали. Листування : у 2 ч. Ч. 2 : Матеріали. Листування / С. Крушельницька ; упоряд. М. Головащенко. – К. : Муз. Україна, 1979. – 378 с. : іл.

Ця книжка містить матеріали світової преси, в яких розповідається про тріумфальні виступи співачки на кращих оперних сценах Росії, Польщі, Італії, Франції, Португалії, Аргентини, Чилі, про концертні турне по Європі та Америці. Крім того, в ній вміщено досить широке листування Крушельницької та ряд інших документів, які висвітлюють життя і творчу діяльність видатної артистки, чиє ім’я в історії світового оперного мистецтва стоїть поряд з іменами Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тітта Руффо, Федора Шаляпіна.

 

Видання про Соломію Крушельницьку

84(2Ук)7
В 83
Врублевська, Валерія. Соломія Крушельницька : роман-біографія / В. Врублевська. – К. : Дніпро, 1986. – 360 с. : іл.

Серед видатних жінок, яких дав світовій культурі український народ, чільне місце посідає Соломія Крушельницька.
В романі-біографії українська письменниця висвітлює життя і творчий шлях всесвітньознаної співачки. В романі відтворено повнокровний образ визначної артистки, показано високу красу її життя, глибинність душі, вроджений хист та безупинне самовдосконалення, а також громадянську позицію Соломії Крушельницької.

78(477)"18/19"
К 62
Коляда, Ігор Анатолійович. Соломія Крушельницька / І. А. Коляда. – Х. : Фоліо, 2019. – 128 с. : іл. – (Знамениті українці).

Соломія Крушельницька (1872-1952) – славетна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Народившись у селі Білявинці на Тернопільщині, вона вже за п'ять років після початку виступів домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання вагнерівської примадонни ХХ століття. Співати на одній сцені з уродженкою маленького українського села вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча видатна українка володіла вісьмома мовами, багато подорожувала, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забувала про Батьківщину.

 

Згадки про Соломію Крушельницьку в книжкових виданнях

929(477)
Б 48
Береза, Роман. Недосяжна Саломея : (Соломія Крушельницька) / Р. 
Береза // Береза, Роман. Мистецька слава України: у пошуку євшан-зілля. – Л. : Література та мистецтво, 2021. – С. 173-183.

У книзі в формі есе-розповідей зображено життя і творчість окремих персоналій, які відіграли помітну роль у процесі становлення та розвитку української думки, культури та мистецтва. Барвистими засобами художнього слова автор змальовує багато маловідомих фактів з життя видатних українських митців, кожен з яких зробив свій яскравий внесок у розквіт української та світової культури. Книга буде корисною як для вузького кола спеціалістів, так і для широкого читацького загалу. А також стане у підмозі для літераторів, культурологів та мистецтвознавців, рівно ж як і для усіх тих, хто цікавиться вивченням історії України на прикладах життя і творчих звершень її визначних особистостей.

Соломії Крушельницькій в цьому виданні присвячено окремий есей.

63.3(4УКР)
В 42
Крушельницька Соломія Амвросіївна (1872-1952) : оперна співачка, педагог // Видатні українці : культура, мистецтво, освіта : довідник / відп. за вип., ред. М. І. Преварська. – К. : Велес, 2016. – С. 170-172.

До книги включено дані про життя і творчість діячів культури, мистецтва та освіти: філософів, педагогів, письменників, поетів, художників, артистів, співаків, композиторів, які зробили значний вклад у своїх царинах, а отже і популяризацію України в світі від найдавніших часів до наших днів. Серед них Петро Могила, Максим Березовський, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Боровиковський, Богдан Ступка, Анатолій Солов’яненко, Христина Алчевська та інші.

Згадано в книзі і Соломію Крушельницьку.

929(477)"18/20"
С 42
Скицька, Уляна. Соломія Крушельницька : легенда оперної сцени / У. 
Скицька // Скицька, Уляна. Наші на карті світу : історії про людей, якими захоплюється світ. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2019. – С. 40-43.

"#НАШІ на карті світу" — це 80 історій про непересічних людей: українців за походженням чи місцем народження. Книжка журналістки Уляни Скицької — про #НАШИХ, людей, яких визнав увесь світ, які змінили хід історії, чиї досягнення дивують і вражають.

Серед героїв книжки є Соломія Крушельницька.

94(477)
Т 19
Тарасенко, Олеся. Соломія Крушельницька : львівська пісня вільшанки / О. 
Тарасенко // Тарасенко, Олеся. Благословенне жіноче ім’я – Україна : жіночі портрети країни. – К. : Поліпрінт, 2021. – С. 105-112.

Українська жінка — це особливий та унікальний феномен, який не має аналогів у світі. Своїм талантом українські жінки внесли вагомий вклад в культуру, мистецтво, науку, політику, літературу та інші сфери життя рідної країни та світу. Без перебільшення і з гордістю можна констатувати, що про жінку-українку в світі ходять легенди. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з’являлися на картинах відомих художників і створювали відомі картини власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки. Тепер українська жінка з’являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, представляють свої мистецькі шедеври на світових майданчиках, входять у світові благодійні організації та перемагають на конкурсах краси. Про видатних українок повинен дізнатися весь світ!
"Благословенне жіноче ім’я — Україна (жіночі портрети країни)" — це книга, що створена як образ країни в портретах 30 видатних жінок, таких як Леся Українка, Катерина Білокур, Софія Окуневська, Ліна Костенко, Лілія Подкопаєва та інші.

Є тут есей і про Соломію Крушельницьку.

63.3(4УКР)
У-45
Головащенко, Михайло. На вершині світової слави. Соломія Крушельницька / М. Головащенко // Українки в історії. – К. : Либідь, 2004. – С. 248-250.

У книзі на великому архівному матеріалі, маловідомих літературних джерелах подаються портрети видатних жінок України від часів Київської Русі до наших днів. Вміщено розповіді про славетних українок – жінок-патріоток із знатних родів, меценаток, вчених, літераторок, мисткинь, громадських та політичних діячок, учасниць боротьби за незалежність України та збереження національної ідентичності. Багато імен високих достойниць висвітлюються вперше.

Видання містить також есей про Соломію Крушельницьку.

087(477)
Ц 29
Вдовиченко, Галина. Соломія Крушельницька [Текст] / Г. Вдовиченко ; іл. С. Балух // Це зробила вона. – 2-ге вид. – К. : Видавництво, 2018. – С. 24-25.

Ми звикли захоплюватися жінками, але скільки з них українок? Думаєте в Україні таких немає, або їх зовсім мало? Тоді відкрийте це видання. У ньому, під однією обкладинкою зібрані історії наших землячок: талановитих, успішних і сильних. Воно покликане вивести на світло жіночий внесок в історію України, який відбувається століттями. Леся Українка, Яна Клочкова, Анна Ярославна, Соломія Крушельницька і ще сорок шість імен здатних надихнути своїм прикладом кожну дівчинку, яка прочитає про їхні досягнення та сильні характери. Ця невелика книга розхитує гендерні стереотипи і сформовані суспільні підвалини. Вчить тому, що жінка може добитися всього чого хоче, незалежно від сфери діяльності. Жінки зробили багато, але багато їх звершень ще попереду.

 

Соломія Крушельницька на шпальтах періодичних видань

Гумницька, Наталя. Гордість нації – славетна Соломія Крушельницька : до переліку геніїв української і світової музичної культури належить ім’я С. Крушельницької / Н. Гумницька // Слово Просвіти. – 2017. – Ч. 40. – С. 14.

Марчук, Лариса. Містами слави Соломії Крушельницької  / Лариса Марчук // Віче. – 2010. – № 3. – С. 68-70.

Скринченко, Володимир. Життя і мандри Соломії Крушельницької  / В. Скринченко // Культура і життя. – 2020. – 13 листоп. (№ 21). – С. 6.

Скринченко, Володимир.  Оперна одіссея Соломії Крушельницької / В. Скринченко // Всесвіт. – 2020. – № 3-4/5-6. – С. 238-243.

Шот, Микола. Світова оперна діва з українським серцем : попри війну цього року на державному рівні відзначатимуть 150-річчя Соломії Крушельницької / М. Шот // Урядовий кур’єр. – 2022. – 20 серп. (№ 181). – С. 5.

 

Інтернет-ресурси

Музей Соломії Крушельницької у Львові – Facebook

Музей Соломії Крушельницької у Львові – Youtube

 
 

10 фактів про Соломію Крушельницьку: ідеальна співачка, якій аплодував світ – Радіо Свобода

Соломія Крушельницька. Солов’їномовна Чіо-Чіо-сан – Укрінформ

Ми з України: 10 фактів про Соломію Крушельницьку – Vogue Ukraine

Соломія Крушельницька. Світ її впіймав, але не втримав… – Фотографії старого Львова

Соломія Крушельницька: "чарівна Баттерфляй", яка врятувала Пуччіні і не врятувалася від "власті совєтов" – Українки

"Від ювілею до ювілею": 110-ліття від дня народження Соломії Крушельницької – Меморіальний музей Станіслава Людкевича

"Мені повторювали по тисячу разів, що я добре грала в операх Монюшка": Соломія Крушельницька – геніальна виконавиця творів класика польської опери – Culture.pl

 

Підготував Віктор Новграді-Лецо.


Новини

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день