Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Чарівний світ виноградної лози
2022-11-10до Дня виноградаря і винороба
ЧЕРВОНЕ ВИНО
Стоять граби прозоро-жовті
В промінні ясно-золотім…
Хай щастя, друже, не найшов ти,
Але нащо тужить за ним!
Прозора склянка кришталева,
Вино червоне і хмільне…
Навколо шелестять дерева:
Все збудеться і все мине.
І те, що дійсністю здавалось –
Нікчемна тінь, даремний дим;
І те, що в снах ним увижалось.
Зробилось близьким і нудним.
Керуй на озеро спокою
Свої шукання молоді;
Все, що зосталось за тобою, –
Лиш слід весельця на воді.
Минають дні, минає літо…
Але нащо тужить за ним?
Прозору склянку вщерть налито
Вином червоним і хмільним!
1918 Максим Рильський
У неділю, 13 листопада Україна відзначає особливо п’янке свято – День виноградаря і винороба. Дата ще зовсім молода, лише два роки тому Президент України підписав Указ № 403/2020 про встановлення в Україні професійного свята – Дня виноградаря і винороба, яке відзначатиметься щороку в другу неділю листопада.
Галузь виноградарства в нашій країні налічує тисячі працівників, які завдяки своїй відданості та професіоналізму плекають українське виноробство, наповнюють ринок якісною продукцією, а келихи українців вишуканими винами. Віримо, що нове свято стане для українських виробників одним зі стимулів розвиватися і гідно представляти нашу країну на міжнародному рівні.
Ми бажаємо вітчизняним виноробам та виноградарям гарних врожаїв, теплої погоди та високого попиту на їх продукцію!
6 фактів про вино, які ви могли не знати
Цікаві факти про вино підготувала команда компанії Regno
«На відміну від хороших вин, хороші книги не старіють.
Чекають і чекають на нас на поличках. Старіємо – ми».
Даніель Пеннак, французький письменник
|
К 42.36
Ш 48
Шепа, В. В. Економіка виробництва винограду в Закарпатті : учб. посіб. для студентів ф-ту економіки і організації сільського господарства та слухачів ф-ту підвищ. кваліфікації керів. кадрів і спеціалістів колгоспів і радгоспів / В. В. Шепа, В. Ф. Третьяков ; ред. В. Г. Галанець. – Л. , 1971. – 128 с. : табл.
В учбовому посібнику по виноградарству Закарпаття висвітлюється питання економіки цієї галузі, розглядається розвиток виноградарства, зміна площ, валових зборів та урожайності винограду, аналізується продуктивність праці, собівартість та рентабельність виноградарства.
Посібник розрахований на студентів сількогосподарських вузів, економістів – аграрників, керівників і спеціалістів сільського господарства, наукових працівників та викладачів.
|
634
С 65
Сорти винограду та їх визначення. – К. : Урожай, 1972. – 260 с. : іл.
В довіднику дано характеристику столових і технічних сортів винограду. По кожному сорту викладені ботанічні, агробіологічні, технологічні і генотипічні особливості, дана економічна оцінка для виробництва і оцінка як вихідного матеріалу для селекції. Вказані шляхи подальшого вдосконалення сортименту винограда в Україні.
|
К42.36
Г 52
Глагола, Іван Андрійович. Виноградарство Закарпаття : навч. посіб. / І. А. Глагола ; Закарпат. ін-т методики навчання і виховання, підвищ. кваліфікації пед. кадрів. – Ужгород : Патент, 1994. – 136 с. : рис., табл.
Автор книги – кандидат біологічних наук, на основі багаторічного виробництва досвіду та наукових досліджень коротко подає історичний розвиток і сучасний стан виноградарства Закарпаття, характеристику фізико-географічних умов районів виноградарства, описує районовані та перспективні сорти винограду, технологію вирощування саджанців, агротехніку закладання і догляду за насадженнями. Значне місце відводиться захисту виноградників від шкідників і хвороб.
|
42.36
В 49
Виноградарство : практикум / О. П. Дикань, А. О. Бондаренко, В. В. Заморський [та ін.] ; pа ред. О. П. Дикань ; М-во аграр. політики України. – Сімферополь : Бізнес-Інформ, 2002. – 208 с. : кольор. іл.
Викладено основні положення і методику лабораторно-практичних робіт з вивчення морфології, анатомії, фізіології, розмноження винограду, вирощування кореневласних та шеплених саджанців, закладання виноградників, систем ведення кущів для неукривної, напівукривної та укривної зон, обрізування кущів, удобрення, зрошення, ремонту і реконструкції насаджень, сортів винограду та виконання інших заходів. Для студентів вищих аграрних закладів освіти. Буде корисним для спеціалістів аграрних підприємств різних форм власності та господарювання, фермерів, а також виноградарів-аматорів.
|
42.36
Г60
Голінка, П.І. Лекції з виноградарства. Ч. 1 : Біологія, екологія : навч. посіб. / П. І. Голінка ; М-во освіти і науки України, Ужгород. нац. ун-т, Біолог. ф-т, Каф. плодоовочівництва і воноградарства. – Ужгород, 2003. – 80 с.: іл.
Навчальний посібник написано згідно з навчальним планом для спеціалістів плодоовочівників-виноградарів на основі новітніх підходів до технології вирощування цієї найдавнішої культури та висловлено ряд оригінальних підходів до правильного розуміння деяких аспектів біології рослини. Розрахований на студентів агрономічних спеціальностей та агрономів-любителів та практиків виноградарства.
|
К 42.36
В 49
Виноград і виноградарство : практ. і навч. посіб. / В. О. Ходак [та ін.]. – Ужгород : Карпати, 2007. – 408 с. : кольор. іл.
У виданні „Виноград і виноградарство” узагальнено найновіші досягнення, передовий досвід науковців і практиків як регіону, так і України в цілому в галузі виноградарства. Тут висвітлено практично всі основні питання ведення виноградарства: від екологічних умов по агрокліматичних районах зони вирощування культури, створення нових виноградників інтенсивного типу, характеристики нових комплексностійких сортів до впровадження засобів механізації, захисту від хвороб та шкідників та раціонального використання урожаю з метою виготовлення різноманітної харчової продукції. Дана книга повинна стати практичним і навчальним посібником як для студентів вищих навчальних закладів аграрного спрямування, спеціалістів агропромислового комплексу в галузі виноградарства, фермерів, так і для найширшого кола читачів, підготовлена кандидатом біологічних наук, доцентом, завідуючим кафедрою плодоовочівнидства і виноградарства В. О. Ходаком.
|
663.2(477.87)
Г 85
Гриценко, Наталія Петрівна. Виноробство – частина Закарпатської Душі / Н. П. Гриценко ; уклад.: Л. В. Фодор, В. М. Дем’янович [та ін.]. – В. Бакта, 2010. – 232 с. : іл.
Книга розповідає про історію виноградарства та виноробства. Висвітлює роль вина у розвитку і збереженні культури різних країн, описує традиції виноробства. Вперше висунута версія антропологів про появу в Закарпатті винограду як культури з динарською рисою людей на основі офтальмометричних вимірів різних рас мігруючого людства. Разом з тим, книга представляє автобіографічну розповідь про життєвий шлях автора у виноробстві, його наукової 45-річної діяльності як вченого. Містяться короткі розповіді та просто теплі слова про колег, з якими автор тісно контактувала.
Окремий розділ присвячений виноробству у Карпатському басейні та приватним виноробам Берегівщини, які з поколіненя в покоління передають рецепти технології і приготування домашніх вин. В книзі зібрана широка і різнопланова інформація про вино та про перспективи розвитку виноробної галузі. Наводяться класифікація вин і правила дегустації, а також перелік основних робіт на винограднику і у винному підвалі для виноробів-любителів.
Професіонали-виноградарі та винороби знайдуть у книзі багато поетичних творів, в яких предметом оспівування є вино або виноград. Книга адресована широкому загалу читачів, які цінять Вино.
|
338.48(477.87)
К 26
Карпатський туристичний шлях. Слідами карпатських вин! Спробуйте і Ви! = Carpathian Tourist Road. On the trail of Carpathian Wine. Try it yourself! – Кошице : Агенство підтримки регіон. розвитку Кошице, 2013. – 32 c. : кольор. іл.
Карпатський туристичний шлях є унікальним для справжніх любителів пригод – мандрівників і в той же час не добре відомий туристичний напрямок. Цей маршрут пропонує сотні кілометрів незвичайних пригод в мальовничих Карпатських горах. Враження від обох маршрутів, які представлені в цьому виданні, насправді, будуть неповторними та незабутніми
|
К 42.36
В 49
Виноградарство і виноробство на Закарпатті : сортовий потенціал винограду; закладання виноградника; обрізка винограду; догляд за вином та його витримка / П. Боднар [та ін.] ; пер. зі словац. Н. І. Касинець. – Ужгород : Ліра, 2015. – 132 с. : іл.
У розпорядженні сучасного виноградарства – надзвичайно великий досвід виробництва високих урожаїв винограду чудової якості. Завдання посібника – дати наукові основи і раціональну систему практичних заходів догляду і первинної обробки винограду. Тут наведена ботанічна і біологічна характеристика винограду, описані сорти, викладено агротехніку цієї культури та обробка сировини.
Посібник розрахований на спеціалістів виноградарів, викладачів та студентів профільних навчальних закладів та виноробів любителів.
|
663.2
Б 85
Боскер, Б. Схиблені на вині : мандрівка у вишуканий світ сомельє / Б. Боскер ; пер. з англ. Г. Руль. – К. : Наш формат, 2018. – 344 c.
Журналістка Б’янка Боскер зовсім не розумілася на вині, вважала сомельє лише пафосними офіціантами, а єдиною реакцією її мозку на келих червоного чи білого було банальне «Ура! Я п’ю вино!». Та одного разу вона зовсім випадково зацікавилася світовими змаганнями сомельє. Відтоді почалася її подорож серед шанувальників смаків, шукачів надзвичайних пляшок, творців запахів, схиблених гедоністів і найамбітніших сомельє світу.
То навіщо весь цей галас навколо вина? Чи справді є різниця між пляшкою за 20 і за 200 доларів? Ця книжка – не суха інструкція із вибору вина. Авторка занурюється в шалений світ одержимості цим напоєм, шукає найкращий спосіб розібратися в різновидах та присмаках вина та навчитися завдяки ним смакувати життя.
Книжка для широкого кола читачів. Для тих, кого захоплює робота сомельє або ж хто навпаки скептично ставиться до винного бізнесу. Для всіх, хто любить вино, хоче зрозуміти, як розбиратися в ньому та смакувати цей напій.
|
Новини
Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2024 р.".
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".