Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Чарівний світ виноградної лози

2022-11-10
до Дня виноградаря і винороба

ЧЕРВОНЕ ВИНО

Стоять граби прозоро-жовті
В промінні ясно-золотім…
Хай щастя, друже, не найшов ти,
Але нащо тужить за ним!

Прозора склянка кришталева,
Вино червоне і хмільне…
Навколо шелестять дерева:
Все збудеться і все мине.

І те, що дійсністю здавалось –
Нікчемна тінь, даремний дим;
І те, що в снах ним увижалось.
Зробилось близьким і нудним.

Керуй на озеро спокою
Свої шукання молоді;
Все, що зосталось за тобою, –
Лиш слід весельця на воді.
Минають дні, минає літо…
Але нащо тужить за ним?
Прозору склянку вщерть налито
Вином червоним і хмільним!

1918                           Максим Рильський

У неділю, 13 листопада Україна відзначає особливо п’янке свято – День виноградаря і винороба. Дата ще зовсім молода, лише два роки тому Президент України підписав Указ № 403/2020 про встановлення в Україні професійного свята – Дня виноградаря і винороба, яке відзначатиметься щороку в другу неділю листопада.

Галузь виноградарства в нашій країні налічує тисячі працівників, які завдяки своїй відданості та професіоналізму плекають українське виноробство, наповнюють ринок якісною продукцією, а келихи українців вишуканими винами. Віримо, що нове свято стане для українських виробників одним зі стимулів розвиватися і гідно представляти нашу країну на міжнародному рівні.

Ми бажаємо вітчизняним виноробам та виноградарям гарних врожаїв, теплої погоди та високого попиту на їх продукцію! 

6 фактів про вино, які ви могли не знати

Зберігайте правильно. Закупорені пляшки з вином слід зберігати в горизонтальному положенні. Експерти кажуть, що так пробка буде весь час змочена рідиною і не зможе розсохнутися. В іншому випадку в пляшку через тріщини в пробці потрапить кисень, і вино почне окислюватися. До речі, кухня і холодильник вважаються найгіршими місцями для зберігання вина, через те, що цей напій не любить занадто високих і низьких температур. Зберігати вино слід в темному прохолодному місці.
А якого кольору вино? Думаєте, що біле вино виготовляють зі світлих сортів винограду, а червоне – з темних. Аж ніяк! Насправді колір вина “диктує”  шкірка, і біле вино також може бути виготовлене з темних сортів винограду: для цього досить просто позбутися від шкірки.
Винний етикет. Згідно з правилами етикету, тримати келих з вином слід виключно за ніжку, щоб не нагрівати напій долонею і тим самим не псувати його смакові якості. Правильно буде подавати вино в келихах з вигнутими краями, тому що вони сприяють утриманню аромату в місткості. Також вважається, що скло і обвід повинні бути максимально тонкими. І якщо ми вже заговорили про обізнаність, то у свій винний словник, крім “сомельє” (він відповідає за придбання, зберігання та надання клієнтам кращих вин.) запишіть нове слово — енолог, фахівець з виготовлення вин, оцінки ґрунту, води і самого напою.
Профілактика хвороб. Вчені з’ясували, що помірне споживання вина допомагає підтримувати довгу та ефективну роботу мозку, а також суттєво зменшує ризик розвитку інсульту, інфаркту і серцево-судинних захворювань. А саме червоне вино запобігає таким захворюванням, як хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона. 
Куштували крижане вино? Так, у світі існує крижане вино і називається воно так не через свій агрегатний стан. «Крижаним» називають тип десертного вина, яке виготовляється з винограду, замороженого на лозі. По-справжньому якісним виноградом для крижаного вина вважається тільки той, який був заморожений природним шляхом і не піддавався термічній обробці. 
Най-, най-, най-. Херес-де-ла-Фронтера  міцне іспанське вино врожаю 1775 року, який є найстарішим європейським вином світу в колекції «Масандра». 5 останніх пляшок, які залишилися, зараз зберігаються в музеї в Криму. А найдорожчою проданою пляшкою вина вважається Château Cheval Blanc врожаю 1947-го року. Вино продали на аукціоні в Женеві за $ 304 375 невідомому прихильнику напою. І наостанок: найбільш популярним сортом білого винного винограду є шардоне, і тому одне з найпопулярніших білих вин виготовляють саме з нього.

Цікаві факти про вино підготувала команда компанії Regno

Відзначити свято радимо з келихом і з книжкою в руках!
 
«На відміну від хороших вин, хороші книги не старіють.
Чекають і чекають на нас на поличках. Старіємо – ми».
Даніель Пеннак, французький письменник
К 42.36
Ш 48
Шепа, В. В. Економіка виробництва винограду в Закарпатті : учб. посіб. для студентів ф-ту економіки і організації сільського господарства та слухачів ф-ту підвищ. кваліфікації керів. кадрів і спеціалістів колгоспів і радгоспів / В. В. Шепа, В. Ф. Третьяков ; ред. В. Г. Галанець. – Л. , 1971. – 128 с. : табл. 
В учбовому посібнику по виноградарству Закарпаття висвітлюється питання економіки цієї галузі, розглядається розвиток виноградарства, зміна площ, валових зборів та урожайності винограду, аналізується продуктивність праці, собівартість та рентабельність виноградарства.
Посібник розрахований на студентів сількогосподарських вузів, економістів – аграрників, керівників і спеціалістів сільського господарства, наукових працівників та викладачів.
634 
С 65
Сорти винограду та їх визначення. – К. : Урожай, 1972. – 260 с. : іл.
В довіднику дано характеристику столових і технічних сортів винограду. По кожному сорту викладені ботанічні, агробіологічні, технологічні і генотипічні особливості, дана економічна оцінка для виробництва і оцінка як вихідного матеріалу для селекції. Вказані шляхи подальшого вдосконалення сортименту винограда в Україні.
К42.36 
Г 52
Глагола, Іван Андрійович. Виноградарство Закарпаття : навч. посіб. / І. А. Глагола ; Закарпат. ін-т методики навчання і виховання, підвищ. кваліфікації пед. кадрів. – Ужгород : Патент, 1994. – 136 с. : рис., табл. 
Автор книги – кандидат біологічних наук, на основі багаторічного виробництва досвіду та наукових досліджень коротко подає історичний розвиток і сучасний стан виноградарства Закарпаття, характеристику фізико-географічних умов районів виноградарства, описує районовані та перспективні сорти винограду, технологію вирощування саджанців, агротехніку закладання і догляду за насадженнями. Значне місце відводиться захисту виноградників від шкідників і хвороб.
42.36
В 49
Виноградарство : практикум / О. П. Дикань, А. О. Бондаренко, В. В. Заморський [та ін.] ; pа ред. О. П. Дикань ; М-во аграр. політики України. – Сімферополь : Бізнес-Інформ, 2002. – 208 с. : кольор. іл. 
Викладено основні положення  і методику лабораторно-практичних робіт з вивчення морфології, анатомії, фізіології, розмноження винограду, вирощування кореневласних та шеплених саджанців, закладання виноградників, систем ведення кущів для неукривної, напівукривної та укривної зон, обрізування кущів, удобрення, зрошення, ремонту і реконструкції насаджень, сортів винограду та виконання інших заходів. Для студентів вищих аграрних закладів освіти. Буде корисним для спеціалістів аграрних підприємств різних форм власності та господарювання, фермерів, а також виноградарів-аматорів.
42.36
Г60
Голінка, П.І. Лекції з виноградарства. Ч. 1 : Біологія, екологія : навч. посіб. / П. І. Голінка ; М-во освіти і науки України, Ужгород. нац. ун-т, Біолог. ф-т, Каф. плодоовочівництва і воноградарства. – Ужгород, 2003. – 80 с.: іл.
Навчальний посібник написано згідно з навчальним планом для спеціалістів плодоовочівників-виноградарів на основі новітніх підходів до технології вирощування цієї найдавнішої культури та висловлено ряд оригінальних підходів до правильного розуміння деяких аспектів біології рослини. Розрахований на студентів агрономічних спеціальностей та агрономів-любителів та практиків виноградарства.
К 42.36
В 49
Виноград і виноградарство : практ. і навч. посіб. / В. О. Ходак [та ін.]. – Ужгород : Карпати, 2007. – 408 с. : кольор. іл. 
У виданні „Виноград і виноградарство” узагальнено найновіші досягнення, передовий досвід науковців і практиків як регіону, так і України в цілому в галузі виноградарства. Тут висвітлено практично всі основні питання ведення виноградарства: від екологічних умов по агрокліматичних районах зони вирощування культури, створення нових виноградників інтенсивного типу, характеристики нових комплексностійких сортів до впровадження засобів механізації, захисту від хвороб та шкідників та раціонального використання урожаю з метою виготовлення різноманітної харчової продукції. Дана книга повинна стати практичним і навчальним посібником як для студентів вищих навчальних закладів аграрного спрямування, спеціалістів агропромислового комплексу в галузі виноградарства, фермерів, так і для найширшого кола читачів, підготовлена кандидатом біологічних наук, доцентом, завідуючим кафедрою плодоовочівнидства і виноградарства В. О. Ходаком.
663.2(477.87)
Г 85
Гриценко, Наталія Петрівна. Виноробство – частина Закарпатської Душі / Н. П. Гриценко ; уклад.: Л. В. Фодор, В. М. Дем’янович [та ін.]. – В. Бакта, 2010. – 232 с. : іл.
Книга розповідає про історію виноградарства та виноробства. Висвітлює роль вина у розвитку і збереженні культури різних країн, описує традиції виноробства. Вперше висунута версія антропологів про появу в Закарпатті винограду як культури з динарською рисою людей на основі офтальмометричних вимірів різних рас мігруючого людства. Разом з тим, книга представляє автобіографічну розповідь про життєвий шлях автора у виноробстві, його наукової 45-річної діяльності як вченого. Містяться короткі розповіді та просто теплі слова про колег, з якими автор тісно контактувала.
Окремий розділ присвячений виноробству у Карпатському басейні та приватним виноробам Берегівщини, які з поколіненя в покоління передають рецепти технології і приготування домашніх вин. В книзі зібрана широка і різнопланова інформація про вино та про перспективи розвитку виноробної галузі. Наводяться класифікація вин і правила дегустації, а також перелік основних робіт на винограднику і у винному підвалі для виноробів-любителів. 
Професіонали-виноградарі та винороби знайдуть у книзі багато поетичних творів, в яких предметом оспівування є вино або виноград. Книга адресована широкому загалу читачів, які цінять Вино.
338.48(477.87) 
К 26
Карпатський туристичний шлях. Слідами карпатських вин! Спробуйте і Ви! = Carpathian Tourist Road. On the trail of Carpathian Wine. Try it yourself! – Кошице : Агенство підтримки регіон. розвитку Кошице, 2013. – 32 c. : кольор. іл. 
Карпатський туристичний шлях є унікальним для справжніх любителів пригод – мандрівників і в той же час не добре відомий туристичний напрямок. Цей маршрут пропонує сотні кілометрів незвичайних пригод в мальовничих Карпатських горах. Враження від обох маршрутів, які представлені в цьому виданні, насправді, будуть неповторними та незабутніми
К 42.36
В 49
Виноградарство і виноробство на Закарпатті : сортовий потенціал винограду; закладання виноградника; обрізка винограду; догляд за вином та його витримка / П. Боднар [та ін.] ; пер. зі словац. Н. І. Касинець. – Ужгород : Ліра, 2015. – 132 с. : іл. 
У розпорядженні  сучасного виноградарства – надзвичайно великий досвід виробництва високих урожаїв винограду чудової якості. Завдання посібника – дати наукові основи і раціональну систему практичних заходів догляду і первинної обробки винограду. Тут наведена ботанічна і біологічна характеристика винограду, описані сорти, викладено агротехніку цієї культури та обробка сировини.
Посібник розрахований на спеціалістів виноградарів, викладачів та студентів профільних навчальних закладів та виноробів любителів.
663.2 
Б 85
Боскер, Б. Схиблені на вині : мандрівка у вишуканий світ сомельє / Б. Боскер ; пер. з англ. Г. Руль. – К. : Наш формат, 2018. – 344 c.
Журналістка Б’янка Боскер зовсім не розумілася на вині, вважала сомельє лише пафосними офіціантами, а єдиною реакцією її мозку на келих червоного чи білого було банальне «Ура! Я п’ю вино!». Та одного разу вона зовсім випадково зацікавилася світовими змаганнями сомельє. Відтоді почалася її подорож серед шанувальників смаків, шукачів надзвичайних пляшок, творців запахів, схиблених гедоністів і найамбітніших сомельє світу.
То навіщо весь цей галас навколо вина? Чи справді є різниця між пляшкою за 20 і за 200 доларів? Ця книжка – не суха інструкція із вибору вина. Авторка занурюється в шалений світ одержимості цим напоєм, шукає найкращий спосіб розібратися в різновидах та присмаках вина та навчитися завдяки ним смакувати життя. 
Книжка для широкого кола читачів. Для тих, кого захоплює робота сомельє або ж хто навпаки скептично ставиться до винного бізнесу. Для всіх, хто любить вино, хоче зрозуміти, як розбиратися в ньому та смакувати цей напій.
 
 
***
Бедзір, В. В Ужгороді дегустували вино нового врожаю / В. Бедзір // Урядовий кур’єр. – 2018. – 21 листоп. (219). – С. 16.
Бейбулатов, М. Р. Використання щеплення для реконструкції і створення виноградників / М. Р. Бейбулатов // Виноград. Вино. – 2017. – № 3. – С. 18-22.
Винна ягода – корисна насолода // Пенсійний кур’єр. – 2018. – 14 верес. (№ 37). – С. 5.
Винні фестивалі "Сонячний напій" та "Угочанська лоза" : [м. Ужгород, м. Виноградів] / фот. Ю. Ломакін // Унікум. – 2013. – № 1. – С. 75 : фот. кольор.
Власов, В. В. Вчора, сьогодні й завтра виноградарства / В. В. Власов, Л. В. Джабурія, А. В. Штирбу // Виноград. Вино. – 2017. – № 6. – С. 3-7.
Горват, В. Виноробство не бізнес, а традиція... / В. Горват // Новини Закарпаття. – 2005. – 29жовт. – С. 5.
Грабко, І. Винна феєрія у Мукачеві : [про фестиваль "Червене вино-2022" у м. Мукачеві] / І. Грабко // Карпат. об’єктив. – 2022. – 20 січ. – С. 3 : фот. кольор.
Гут, О. В Мукачеві – "Червене вино" / О. Гут // РІО. – 2006. – 14 січ. – С. 2.
Задранівський, В. Виноград сорту Армалага / В. Задранівський, Т. Задранівська // Дім, сад, город. – 2018. – № 5. – С. 14-15.
Задранівський, В. Лоза повинна визріти / В. Задранівський // Дім, сад, город. – 2018. – № 8. – С. 15.
"Закарпатське божоле" частувало містян і гостей Ужгорода : [про винний фестиваль] // Ужгород. – 2021. – 24 груд. – С. 8 : фот.
Кобзар, Г. І. З огляду на біологічні особливості виноградного куща / Г. І. Кобзар // Виноград. Вино. – 2017. – № 3. – С. 6-7.
Кобзар, Г. І. Планування й підготовка присадибної ділянки до посадки винограду / Г. І. Кобзар, Б. І. Шик, П. М. Добровольський // Виноград. Вино. – 2017. – № 1-2. – С. 35-36.
Кошовий, В. Секрет хорошого вина відкрив професійний виноградар Борис Білоус / В. Кошовий // Паланок. – 2005. – 13-19 жовт. – С. 13.
Мазур, П. О. Закладання виноградника / П. О. Мазур // Дім, сад, город. – 2018. – № 10. – С. 16-17.
Мазур, П. О. Який сорт винограду найкращий? / П. О. Мазур // Дім, сад, город. – 2017. – № 10. – С. 15.
Матюха, С. Як укрити виноград на зиму / С. Матюха // Дім, сад, город. – 2017. – № 10. – С. 14.
Микитенко, С. В. Виноград у небезпеці: як урятувати ушкоджені морозом кущі / С. В. Микитенко // Виноград. Вино. – 2006. – №1. – С. 2-3.
Михайлов, С. В. Система виноградоведення / С. В. Михайлов // Виноград. Вино. – 2017. – № 1-2. – С. 17-24.
Надточій, І. П. Виноград лікує / І. П. Надточій // Будьмо здорові. – 2018. – № 4. – С. 28-30.
Нитка, В. Відкрили фестиваль вина : [про фестиваль "Червене вино-2022" у м. Мукачеві] / В. Нитка // Голос України. – 2022. – 15 січ. – С. 7 : фот.
Попович, О. Винні фестивалі на Закарпатті – спосіб підтримати виноробську традицію : в Закарпатті усі винороби запевняють, що їхнє вино – найкраще / О. Попович // Репортер. – 2010. – 27 лип. – С. 4 : фот.
Пришляк, В. Садіння винограду / В. Пришляк // Дім, сад, город. – 2018. – № 4. – С. 16-17.
Разгулов, В. Винороб Бела Мошанський / В. Разгулов // Карпатський євроміст. – 2005. – 24 трав. – С. 7
Скоряк, Г. А. Прищеплюємо виноград / Г. А. Скоряк // Виноград. Вино. – 2017. – № 3. – С. 15-17.
Тарасенко, М. П. Культура винограду на високому штамбі / М. П. Тарасенко, Б. І. Шик, П. М. Добровольський // Виноград. Вино. – 2017. – № 1-2. – С. 30-32.
Фестивалі Мукачева стали торговельними марками : [про гастроном., винні фестивалі] // Новини Закарпаття. – 2021. – 4 груд. – С. 2 : фот. кольор.
Хисамутдинов, А. Ф. Хочу закласти виноградник / А. Ф. Хисамутдинов // Виноград. Вино. – 2017. – № 1-2. – С. 26-28.
Ходак, В. Виноградарству Закарпаття потрібні новітні технології / В. Ходак // Новини Закарпаття. – 2006. – 16 трав. –  С. 5.
Шрам, І. К. Вирощувати виноград – праця творча / І. К. Шрам // Виноград. Вино. – 2017. – № 6. – С. 8-11.
Ясинчук, Л. Виноград – до комори : [виноградарство на Закарпатті] / Л. Ясинчук // Експрес. – 2005. – 15-16 листоп. – С. 8.
 
Інтернет-ресурси:
 
Серцевина#своєвино – мультимедійний спецпроєкт про українське вино та виноробні.
Chateau Chizay Сайт виноробної компанії
Вінко моє, вінко червеноє...: фільм студії «cineVIR», присвячений вагомій частці культури Закарпаття – виноробству
 
Підготувала Людмила Савко.
 

 


Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день