Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
Віртуальні виставки
Внутрішній баланс: літературна підтримка для серця і розуму
2025-05-23
Ми схильні вкладати енергію у те, що у нас краще виходить, що ми вміємо, що вже пробували, що безпечно… І навпаки ми втікаємо від того, де ми відчуваємо свою слабкість і вразливість, від того, що незрозуміло і страшно. Не часто зустрічаються люди, які в своєму житті дійсно навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі.
Йти в крайнощі набагато простіше, ніж зберігати рівновагу і розвиватися багатогранно. Наприклад, набагато простіше піти в монастир, ніж залишитися в світі, але жити усвідомлено і не втрачати себе в метушні. Простіше з головою піти в відносини, «забивши» на свою реалізацію. Або навпаки. Крайнощі завжди простіші і спокусливіші. Але в крайнощах завжди є однобокість. Набагато складніше тримати баланс. Ви самі це знаєте, якщо хоч раз пробували пройти по натягнутому канату. Один, два, максимум три кроки і ось уже втратив рівновагу.
Коли ми говоримо про баланс, то маємо на увазі не тільки баланс духовного і матеріального розвитку. Баланс – це щось глибше, тонше і багатогранніше
Єдина в своєму роді можливість навчитися точно визначати тонку грань між фанатизмом і глибоким захопленням, між любов’ю і сліпою пристрастю, між істиною і тим, що нею не є, – це неодноразово її переступати …. Неодноразово заходити за межу. Помилятися. Обпалюватися. Падати, як єдиний спосіб навчитися балансувати на канаті усвідомленості, не падаючи.
Саме численні помилки минулого і сьогодення допомагають розвинути це чуття – можливість йти по краю, ризикувати, при цьому не втрачаючи баланс.
Пропонуємо вам ознайомитися з добіркою, яка стане вашим надійним провідником у світі психічного здоров’я, допоможе віднайти рівновагу та відкрити нові ресурси для щасливого й усвідомленого життя, навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі.
Дбайте про себе – і нехай ця подорож стане для вас натхненням!
|
159.9
Л 52
Леухіна, Анастасія. Зовсім не страшна книга. Про життя, смерть і все, що поміж ними / А. Леухіна. – К. : Дух і Літера, 2020. – 368 с. : іл.
Що робити, якщо когось із близьких вам людей спіткала невиліковна хвороба? Куди бігти, де шукати підтримки, як поводитися з хворим? У цій книжці зібрано практичні рекомендації, які дають відповіді на ці та інші складні запитання. Але вони не казенні, а написані доступно, з урахуванням українських медичних і соціальних реалій, інколи з гумором. А ще – помережані щирими й щемкими історіями людей, які діляться власним досвідом переживання подібних ситуацій, показуючи, що навіть хвороби і смерть не здаватимуться такими страшними, якщо переживати їх усвідомлено і в любові.
|
159.923
З-34
Зарицька, Валентина. Психологія самореалізації особистості : монографія / В. В. Зарицька ; Класич. приват. ун-т. – Херсон : Гельветика, 2019. – 242 с.
У монографії представлено результати дослідження одного з актуальних психологічних феноменів – самореалізації особистості та його ролі у житті сучасної людини. Висвітлено теоретичний аналіз підходів до визначення поняття, сутності і структури самореалізації у просторі сучасної науки обґрунтовано теоретичні і методологічні основи дослідження цього феномену визначено характерні особливості основних складових самореалізації та шляхів його розвитку. Для психологів, педагогів, соціальних педагогів, вчителів, викладачів, аспірантів, студентів та широкого кола читачів.
|
|
|
316.6
Л 82
Луб’яна, Ольга Леонідівна. Я більше не можу : антикризові рецепти для мами / О. Л. Луб’яна. – Х. : Основа, 2021. – 128 с. : іл. – (Для турботливих батьків).
Книжка складається з окремих історій про найбільш поширені проблеми сучасних жінок-матерів і містить фахові поради щодо того, як їх вирішити або ж, ще краще, їм запобігти. Чи траплялося у вашому житті так, що негативні емоції накривали з головою, і ви ясно відчували: все, я так більше не можу! Якщо вам хоча б раз хотілося бігти світ за очі від проблем та криз з власними дітьми, чоловіком, батьками, роботою, сусідами, хатніми тваринами та ін. – тоді ця книжка для вас. Та навіть якщо такої думки у вас ще виникало – ця книжка і для вас – вона підкаже, як не потрапляти у глухі кути проблемних ситуацій.Для жінок 25+, які прагнуть емоційної стабільності та шукають шляхи вирішення не простих ситуацій у родині.
|
159.9
Ф 83
Франкл, Віктор. Людина в пошуках справжнього сенсу : психолог у концтаборі / В. Франкл ; пер. з англ. М. І. Замойська. – 3-тє вид. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 160 с.
Віктор Франкл – всесвітньо відомий психіатр, психотерапевт, філософ. 1942 року він потрапив до концтабору, де на нього чекали голод, приниження, хвороби, постійна загроза життю. Аналізуючи свою поведінку та поведінку інших в’язнів, Франкл віднайшов стратегії, що утримують людину над прірвою, захищають розум від божевілля та надають сенс життю. Свій жахливий досвід виживання він описав у книжці, яка допомогла мільйонам людей віднайти себе та змінити життя. Віктор Франкл доводить, що тільки-но людина знаходить сенс свого існування, вона отримує сили, щоб здолати будь-які випробування. Поради людини, яка зазнала нелюдських випробувань, варті того, щоб бути почутими.
|
|
|
159.95
М 91
Мур, Ґарет. Прокачай свій мозок : цікаві вправи для тренування / Ґ. Мур ; пер. з англ. Н. Мочалова. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 192 с.
Ви – це ваш мозок. І він чекає, коли ви зможете використати весь його потенціал. Ідеальна нагода – влаштувати 40-денний марафон «мозкового штурму». Персональний тренер з інтелектуальної прокачки Ґарет Мур підготував круті вправи на всі «групи м’язів». День за днем, крок за кроком долайте невеликі, прості етапи, які ґрунтуються на найновіших наукових досягненнях і вчать сповна використовувати вроджені здібності. Складайте власний графік тренувань і займайтесь у вільний час! Бо для розв’язання деяких завдань вам знадобиться не один день.
|
159.923
Т 16
Талер, Річард. Поштовх : як допомогти людям зробити правильний вибір / Р. Талер, К. Санстейн ; пер. з англ. О. Захарченко. – К. : Наш формат, 2017. – 312 с. : мал., табл. – (Світоглядна література). – Бібліогр.: с. 281-304.
Приймати рішення – це наче шукати потрібні двері у закручених коридорах багатоповерхового будинку. Тому й не дивно, що ми часто опиняємося не там, де хотіли б.
Щоб вирішити цю проблему, Талер і Санстейн пропонують концепцію поштовхів, або наджів. Це м’який спосіб вплинути на вибір людини, не вдаючись до маніпуляцій, заборон чи наказів. З їхньою допомогою можна сприяти розумним покупкам та інвестиціям, економії електроенергії, безпеці на дорозі, вживанню здорової їжі та багатьом іншим корисним речам. Тобто підштовхнути людину до «правильних» дверей, зберігаючи свободу вибору кожного.
|
|
|
159.9
Ш 28
Шаткін, Джесс П. Народжені бути вільними : чому підлітки ризикують та як захистити їх від небезпек / Дж. П. Шаткін ; пер. з англ. О. Замойська. – К. : КНИГОЛАВ, 2019. – 304 с. : рис. – (Полиця нон-фікшн).
Підлітковий вік – страшне словосполучення для батьків, які пережили цей непростий період зі своїми дітьми чи тільки чекають на цей нього. Неконтрольована поведінка, конфліктність, загравання з небезпекою, вдавана байдужість – неповний перелік викликів, з якими татусям і мамусям доведеться жити, але в жодному разі не боротися. Чому? Бо у всього є свої причини. Розібратися у них, а також у специфіці психологічного та фізіологічного розвитку підлітків, тонкощах спілкування з ними у період статевого дозрівання, допоможе книжка Джесса П. Шаткіна – визнаного американського спеціаліста, кандидата наук, фахівця у галузі громадського здоров'я, заступника директора з питань освіти в Центрі дослідження дитинства Гассенфелдської дитячої лікарні медичного центру Нью-Йоркського університету «Ланґон», викладача дитячої та підліткової психіатрії та педіатрії на медичному факультеті Нью-Йоркського університету.
|
159.923
К 56
Кові, Шон. 7 звичок високоефективних підлітків : путівник підлітка до успіху / Ш. Кові ; пер. з англ. Р. Паранько. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2022. – 258 с. : іл. – Назва обкл. : Сім звичок високоефективних підлітків.
Аби досягти поставленої мети, недостатньо бути професіоналом. Проте успіх, особистісне зростання та прийняття правильних рішень гарантовані, якщо ви оволодієте всього 7 навичками. Саме їх описав і структурував у своєму бестселері Стівен Кові. Перетворивши ці навички на звички, кожен може суттєво підвищити рівень життя й повністю реалізувати власний потенціал. За 30 років успішних перевидань однієї з кращих бізнес-книжок світу Стівен Кові надихнув на рішучі зміни у житті мільйони людей, серед яких і його власні діти. Продовжуючи дослідження батька, Шон Кові доповнив ювілейне видання новими розділами, в яких адаптував універсальні 7 звичок до вимог та викликів сучасності.
|
|
|
88.37
К17
Калюжний, Євген. Як стати і бути багатим : філософія індивідуального успіху / Є. Калюжний; Пер. з фр. Є. Калюжний. – К. : Смолоскип, 2006. – 284 с.
Ця книга є квінтесенцією і плодом тридцяти довгих років досліджень, роздумів, пошуків у тиші, зосередженні та усамітненні. Багатство не є якоюсь раптовою подією. Багатство притягується постійним позитивним мисленням людини. Ця звичка позитивної свідомості досягається звичкою повторення. Книга, яку ми пропонуємо читачу, не є простою історією індивідуальної філософії успіху. Послання християнської етики у справах і у людських відносинах завжди присутнє і живе на її сторінках. Її автор – Євген Калюжний – доктор філософських наук, автор ґрунтовних досліджень про філософію Григорія Сковороди і Памфіла Юркевича.
|
615.89
С 36
Сілкокс, Кеті. Здорова, щаслива, сексуальна : мудрість аюрведи для сучасної жінки / К. Сілкокс ; пер. з англ. О. Дятел. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 336 с.
Відкиньте стереотипи: аюрведа не змусить вас відмовитися від приємних посиденьок у кав’ярні та інших задоволень. Не змусить харчуватися повітрям та щосекунди повторювати мантри. Аюрведа нагадує стильний аксесуар, без якого не обійтися жодній сучасній жінці, що прагне бути здоровою, щасливою та сексуальною. Дієві методики та вправи, античні практики та медитації з пробудження життєвої енергії, поради щодо харчування й ритуалів догляду за тілом стануть секретом тривалої молодості та блиску в очах. Усередині кожної з нас дрімає богиня. Тож, красуні, час прокидатися!
|
|
|
159.9
Г 34
Генсон, Рік. Незламність : як закласти міцний фундамент спокою, сили та щастя / Р. Генсон, Ф. Генсон ; пер. з англ. В. Горбатько. – К. : КМ-БУКС, 2019. – 272 с.
Незламність – це дещо більше, ніж просто здатність зносити нестерпне. Це те, без чого нам дуже важко долати стреси, розв’язувати проблеми зі здоров’ям чи, скажімо, у стосунках з людьми, гоїти старі душевні рани та й просто жити. Покроковий метод виховання у собі цієї риси, що його пропонує доктор Генсон, тісно пов’язаний із вченням про нейропластичність. Автор пояснює, як подолати негативну упередженість, як вичавити з себе болісні думки та переживання і замінити їх самоспівчуттям, почуттям власної гідності, радістю та внутрішнім спокоєм.
|
159.923
Ч-60
Чиксентмігаї, Мігай. Потік = Flow : психологія оптимального досвіду / М. Чиксентмігаї ; пер. з англ. Г. Ф. Луіс. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 368 с. – Бібліогр.: с. 359-368 та у прим.: с. 342-358.
Що робить людей щасливими? Як повністю реалізувати свій потенціал і досягти внутрішньої гармонії? Автор відповідає на обидва запитання, причому вельми нетривіально. Спираючись на численні дослідження, він стверджує, що відчуття щастя дає людині так зване переживання потоку – радості, творчості, цілковитої зануреності в життя, реалізації свого потенціалу воно доступне кожному з нас. Переконайтеся, що бути щасливим легко і станьте одним з таких!
|
|
![]() |
159.9
П 17
Пападопулос, Ренос. У чужому домі : травма вимушеного переміщення: шлях до розуміння і одужання / Р. Пападопулос ; пер. з англ. : І. Бодак, Н. Яцюк. – К. : Лабораторія, 2023. – 416 с. : іл.
З науковою точністю та чутливістю Ренос Пападопулос досліджує досвід людей, які змушені залишити свої домівки у пошуках безпеки. У цій книжці він кидає виклик усім стереотипам про вимушене переміщення і відтворює його історичний та культурний контексти. Опираючись на людський досвід, автор занурюється у ключові поняття теми: дім, ідентичність, ностальгійна дезорієнтація, травма тощо. Завершує книгу Пападопулос практичними порадами для тих, хто працює із вимушено переміщеними особами, або сам опинився у цих непростих умовах.
|
***
Відчуття підтримки, розуміння та небайдужості // Урядовий кур’єр. – 2024. – 28 листоп. (№ 241). – С. 2.
Дієта, що допомагає подолати тривожність та поліпшити ментальне здоров‘я // Здоров‘я і довголіття. – 2024. – 5-18 берез.(№ 5). – С. 1.
З турботою про нашу стійкість : дієвий проєкт Мінсоцполітики втілюється і розвивається // Урядовий кур’єр. – 2024. – 29 листоп. (№ 242). – С. 2.
Завіна, О. На варті ментального здоров'я / О. Завіна // Бібліотечна планета. – 2024. – № 4. – С. 23-27.
Загрози ментальному імунітету в умовах інформаційної війни : розділ 2 // Соціокультурні механізми формування ментального імунітету проти зовнішніх маніпуляцій свідомістю населення України : [монографія] / Нац. акад. наук України. – К. : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2015. – С. 70-84
Колесник, С. OSNAgro – 2024 / С. Колесник // Охорона праці. – 2024. – № 11. – С. 38-39.
Малолєткова, О. Ментальне здоров’я людей у пріоритеті / О. Малолєткова // Урядовий кур‘єр. – 2023. – 18 лип. (№ 142). – С. 2.
Маніпулювання ментальністю : розділ 5 // Соціокультурні механізми формування ментального імунітету проти зовнішніх маніпуляцій свідомістю населення України : [монографія]/ Нац. акад. наук України. – К. : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2015. – С. 197-204.
Матвійчук, Д. Усередині психосоціального шторму / Д. Матвійчук // Охорона праці. – 2024. – № 3. – С. 18-23.
Ментальне й фізичне однаково важливі : [Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська відвідали госпіталь, де серед іншого ознайомилися із проєктом створення безбвр’єрних маршрутів] // Урядовий кур’єр. – 2025. – 21 січ. (№ 16). – С. 2.
Сокуренко, С. Час турбуватися про себе : [психологічна підтримка] / С. Сокуренко // Охорона праці. – 2024. – № 4. – С. 48-49.
Стрільчук, Л. Седістрес: як зберегти психічну рівновагу в складних ситуаціях? / Л. Стрільчук // Здоров’я України. – 2024. – № 17. – С. 19.
Фандєєв, О. Відновимо людину – людина відновить усе / О. Фандєєв // Охорона праці. – 2025. – № 2. – С. 8-14.
Фрази, які допоможуть нам у важкі часи // Охорона праці. – 2024. – № 10. – С. 56.
Центри ментального здоров’я з’являються у кластерних лікарнях // Урядовий кур’єр. – 2024. – 25 січ. (№ 18). – С. 1.
Чабан, О. С. Ментальне здоров’я в Україні під час війни та після: системний підхід до прогнозу непередбачуваних змін / О. С. Чабан // Здоров’я України. – 2024. – № 21. – С. 33, 37.
Інтернет ресурси:
Ти як? Всеукраїнська програма ментального здоров’я
7 способів відновити сили та енергію: знайдіть свій баланс
Щоденні звички, що допоможуть віднайти внутрішній баланс
Підготувала Віталія Кодриш.
Новини
2025-05-23
Ми схильні вкладати енергію у те, що у нас краще виходить, що ми вміємо, що вже пробували, що безпечно… І навпаки ми втікаємо від того, де ми відчуваємо свою слабкість і вразливість, від того, що незрозуміло і страшно. Не часто зустрічаються люди, які в своєму житті дійсно навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі. Пропонуємо вам ознайомитися з добіркою "Внутрішній баланс: літературна підтримка для серця і розуму", яка стане вашим надійним провідником у світі психічного здоров’я, допоможе віднайти рівновагу та відкрити нові ресурси для щасливого й усвідомленого життя, навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі.
Ми схильні вкладати енергію у те, що у нас краще виходить, що ми вміємо, що вже пробували, що безпечно… І навпаки ми втікаємо від того, де ми відчуваємо свою слабкість і вразливість, від того, що незрозуміло і страшно. Не часто зустрічаються люди, які в своєму житті дійсно навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі. Пропонуємо вам ознайомитися з добіркою "Внутрішній баланс: літературна підтримка для серця і розуму", яка стане вашим надійним провідником у світі психічного здоров’я, допоможе віднайти рівновагу та відкрити нові ресурси для щасливого й усвідомленого життя, навчилися відчувати і тримати баланс, не впадаючи в крайнощі.
2025-05-12
Шановні користувачі, новинки Відділу художньої літератури чекають на вас.