Скарбниця мудрості: притчі крізь віки
2025-07-07
Кажуть, що розумні вчаться на своїх помилках, а мудрі - на чужих. Притчі - короткі історії з повчальним змістом - це кращий спосіб вчитися не тільки на помилках, а й на досвіді інших.
У кожній притчі закладено певний життєвий урок. Тому подібні оповідки з давніх-давен переходили від однієї людини до іншої: від батька до сина, від учителя до учня. Написані просто та зрозуміло, притчі здатні відкрити очі на дійсно важливі речі й дати підказку, як слід діяти в тій чи іншій ситуації.
Німецький письменник Карл Іммерман наголошував, буцімто «повчання швидше сягне розуму, якщо вкласти його в коротке оповідання, аніж у довгу проповідь». А середньовічний східний мудрець Абу-аль-Фарадж називав притчі «оповідками, що збадьорюють розум і звільняють серце від горя й туги», «цілющим зіллям, що лікує розбиті серця, провідною зіркою для тих, хто полюбляє напучування, і найліпшим другом для поціновувачів дотепів та гумору».
Такі оповідки збагачують наше розуміння світу, визначаючи, що є головним, а чого варто позбутись як швидкоплинного непотребу. А ще притчі допомагають подивитися на звичні речі під новим кутом і помітити дещо важливе, чого раніше ми не помічали, приносячи в життя людини натхнення, радість і мудрість.
Тож, читаючи ці стислі історії, ми стаємо більш досвідченими, виявляємо справжні морально-етичні цінності, необхідні задля нашого емоційного та духовного розвитку
 |
Ф9
З-80
Золота вежа : укр. нар. казки, легенди, притчі, перекази, загадки та приповідки / уклад., передм. С. Г. Пушик. – Ужгород : Карпати, 1983. – 224 с. : іл.
До книги увійшли кращі українські народні казки, легенди, притчі, перекази, загадки, прислів’я та приказки, записані письменником Степаном Пушиком від Доні (Євдокії) Юрчак (1901-1979) з села Полика Івано-Франківської області впродовж 1975-1979 років.
|
398.2(477.87)
Ч-20
Чарівна торба : укр. нар. казки, притчі, легенди, перекази, пісні та прислів’я, записані від М. І. Шопляка-Козака / худ. М. М. Дем’ян, упоряд., передм., прим. І. М. Сенько, запис текстів І. М. Сенько, В. М. Сенько. – Ужгород : Карпати, 1988. – 176 с. : іл. – Бібліогр. у прим.: с. 162-168.
До книги ввійшли кращі зразки українських народних казок, притч, легенд, переказів, пісень та прислів’їв, записаних від Михайла Івановича Шопляка-Козака (1900–1980) в с. Калечині на Закарпатті.
|
.jpg) |
 |
82.3(4УКР)
М 89
Мудрий оповідач : українські народні казки, байки, притчі та анекдоти. – К. : Довіра, 1992. – 208 с.
До збірки увійшли твори української народної творчості: казки, байки, притчі та анекдоти. Вони мають багатоманітну тематику, виразні художні засоби. В них найкраще розкривається народна мудрість, кмітливість, дотепність, здорова мораль трудящої людини.
|
398(477.87)
Я 44
Як то давно було : легенди, перекази, бувальщини, билиці та притчі Закарпаття у записах Івана Сенька / упоряд. І.М. Сенько ; редкол.: І. М. Різак, В. І. Ільницький, В. П. Густі [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2003. – 368 с. – (Письменство Закарпаття).
Книгу склали записи легенд, переказів, бувальщин, билиць та притч корінного українського етносу Закарпаття про сиву давнину їхнього рідного краю, його тваринний і рослинний світ, походження географічних назв, історичний плин від часів легендарного князя Лаборця до кінця XX ст. Запис текстів здійснено упродовж останнього сорокаріччя (1961–2003).
|
.jpg) |
 |
К 82.3
П 77
Притчі українського народу / зібрав, впорядкував, авт. передм. І. Сенько ; худож. Л. Поліха. – Ужгород : Закарпаття, 2008. – 216 с. : іл.
До книги увійшли притчові твори української народної прози, в яких утверджуються моральні принципи людського буття. Окремою книгою в Україні народні притчі видаються вперше.
|
Україна в нас одна. Казки, притчі, жарти, легенди, перекази: фольклорний збірник [Електронний ресурс] / упоряд., авт. передм. І. В. Туржанський. – Чернівці : Букрек, 2018. – 240 с. : іл. – Режим доступу : https://tinyurl.com/42xjs442
Завдяки проекту видавничого дому «Букрек» та Українського культурного фонду – «Україна в нас одна» – маєте унікальну нагоду дізнатися більше про автентичний фольклор етнічних спільнот, що проживають на території України. У книзі ви ознайомитеся з народними творами українців, кримських татар, кримчаків, караїмів, румунів, угорців, поляків, болгар, росіян, греків, молдован, гагаузів, євреїв, ромів, словаків. Такий збірник фольклорної прози публікується вперше. Для широкого кола читачів.
|
 |
***
 |
Книга притч царя Соломона / [пер. А. Гудзь]. – К. : Арій, 2024. – 127 с. : іл.
Легендарний юдейський цар Соломон, мудрий правитель Ізраїльського царства, є автором декількох повчально-поетичних книг Старого Заповіту та деяких псалмів. Серед них – «Книга притч царя Соломона», у якій людство протягом кількох тисячоліть знаходить невичерпну мудрість у вигляді повчань, настанов та притч.
Це книга морально-етичних порад і настанов, яка торкається багатьох аспектів людського життя: стосунки батьків і дітей, чоловіка і жінки, вчення і неуцтво, працелюбність і лінь, багатство і бідність, праведність і гріховність, мудрість і безрозсудність. Викладені в лаконічній манері настанови вчать читачів, як жити благочестиво й мудро, як уникнути на своєму життєвому шляху спокус і пасток, які люди розставляють самі собі та одне одному внаслідок нерозумної поведінки. Мета цієї книги – допомогти читачеві пізнати мистецтво мудрого та праведного життя. Призначена для широкого кола читачів.
|
Євангельські притчі Ісуса Христа [Електронний ресурс] / підгот. Я. Чумак ; мал. В. Амвроза. – Режим доступу : https://tinyurl.com/5eu3f99n
Виховання в християнському дусі є першим і основним обов’язком родини, тобто батьків. Книжечка, притчі Ісуса Христа, хоче бути правою рукою і допомогою у цьому важному виховному ділі. Її глибокий зміст, яскраві ілюстрації і Ваше авторитетне слово стануть власністю дитини на все життя і навчать її іншими очима дивитись на Божий світ.
|
 |
 |
Делелі, Б. Притчі Ісуса для дітей / Б. Делелі, К. Лонгі. – Л. : Свічадо, 2023. – 56 с.
Разом із двома відважними й допитливими дітлахами Йоаном і Анною ви відкриєте для себе найгарніші притчі Ісуса. Це чудова, прекрасно ілюстрована історія, яку, поза сумнівом, полюблять ваші діти.
«Царство Небесне подібне до зерна гірчиці, що його взяв чоловік та й посіяв на своїм полі. Воно, щоправда, найменше з усіх зерен, але як виросте, стає найбільшим з усієї городини і навіть стає деревом, тому птахи небесні злітаються і гніздяться на його гілках».
|
***
Румі, Джалаледдін. Лірика. Притчі. Газелі. Рубаї : [вибр. поезія] / Д. Румі ; пер. з фарсі, [упоряд., передм., прим.] : М. Ільницький, Я. Полотнюк. – Вид. 2-ге, допов. – Л. : Апріорі, 2024. – 158 с. : іл. – (Споконвічна мудрість)
До книжки вибраних поезій Джалаледдіна Румі (1207–1273) – одного з найвизначніших представників персо-таджицької літератури – ввійшли його ліричні твори, притчі, газелі та рубаї, які вплинули на розвиток літератури епохи Середньовіччя. Основне місце у пропонованому виданні займають притчі з поеми «Маснаві-йе Манаві», в яких знайшли свій відбиток особистий життєвий досвід поета і філософа та глибина народної мудрості. Твори Румі користуються широкою популярністю і перекладені багатьма мовами світу.
|
 |
 |
84(4Укр)5
С 44
Сковорода, Григорій Савич. Твори [Електронний ресурс] : у 2 т. Т. 2 : Трактати. Діалоги. Притчі. Переклади. Листи / Г. С. Сковорода ; пер. із староукр. мови і прим. М. Кашуба, В. Шевчук ; відп. ред. М. Сулима ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України. – К. : Обереги, 2005. – 480 с. – (Київська бібліотека давнього українського письменства. Студії ; т. 6). – Режим доступу : https://tinyurl.com/mvwxz8tj
До двотомника творів Г.С. Сковороди (1722 – 1794) увійшли поезії, байки, притчі, філософські трактати й діалоги, переклади й листи видатного українського пнсьменннка-гуманіста, філософа і мислителя, просвітителя і педагога, предтечі нового українського письменства. Написані книжною староукраїнською мовою і вперше повністю перекладені па нову українську літературну мову, вони відкривають сучасному читачеві днвосвіт думок і образів великого народного любомудра Цим виданням відкривається третя, україномовна серія "Гарвардської бібліотеки давнього українського письменства". Розраховане на широкого читача.
|
821.112.2
Г 43
Гессе, Герман. Казки, легенди, притчі / Г. Гессе ; пер. з нім. І. П. Мегела. – Х. : Фоліо, 2020. – 320 с.
«Казки, легенди, притчі» — це найкращий початок для знайомства з творчістю Гессе. До збірки ввійшли такі розповіді, як «Карлик», «Гра тіней», «Фальдум», «Поет», «Ірис», «Казка про плетений стілець» й інші. Кожну розповідь присвячено одній або кільком темам. В казках, легендах, притчах описано основні філософські категорії: народження, життя, любов, осягнення істини, віра, обман, релігія, смерть.
|
.jpg) |
.jpg) |
84(5ГРУ)
М 50
Менабде, Манана. І час ішов... : [притчі] / М. Менабде ; пер. з груз. Р. Чілачава. – Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2016. – 96 с.
Цикл притч Манани Менабде "А час минав..." створювався протягом низки років, на перетині двох культур — німецької та грузинської, конкретно – в Берліні та Тбілісі. Притчі складають єдиний цикл, що містить елементи як грузинського фольклору, так і європейського художнього мислення. У них з дивовижною лаконічністю і витончено легким гумором порушені ті питання, які в усі часи хвилювали людину.
|
***
Амонашвілі, Шалва Олександрович. Педагогічні притчі. Виховання серцем / Ш. Амонашвілі. – Х. : Школа, 2017. – 253 с.
Збірка містить притчі видатного педагога, доктора психологічних наук і просто Вчителя від Бога — Шалви Амонашвілі, всесвітньо відомого поширювача ідей гуманної педагогіки. На відміну від засад звичної для нас наказової педагогіки, Шалва Олександрович пропонує інший підхід — пройнятий вищою духовністю, любов’ю до дитини, розумінням та повагою, а також прийняттям її такою, якою вона є. Книга призначена для небайдужих педагогів, батьків та дітей — словом, для всіх, хто прагне виховати Людину, яка зробить цей світ кращим.
|
 |
 |
84(4УКР)6
С91
Сухомлинський, Василь Олександрович. Вогнегривий коник : казки, притчі, оповідання / В. О. Сухомлинський ; упоряд., передм. О. В. Сухомлинська. – 2-е вид., стер. – К. : Вікар, 2008. – 200 с. – (Скарби української літератури).
Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання показують читачам неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.
|
821.161.2
І-90
Історії про важливе : 75 притч для роздумів із дітьми : [для дітей мол. шк. віку] / авт.-упоряд. Е. Добровольська ; іл. Я. Писанко. – К. : ІРІО, 2024. – 176 с. : кольор. іл. – Бібліогр.: с. 174-175.
“Історії про важливе. 75 притч для роздумів із дітьми” – збірка коротких оповідок повчального змісту. Їх героями є не лише однолітки дітей, на яких розраховане це видання, а й звірята, птахи, рибки, квіти і навіть явища природи, з якими трапляються різні історії. Це невеликі прозові твори на сюжети з повсякденного життя, тому їхній зміст, навіть переданий в алегоричній формі, зрозумілий дітям молодшого шкільного віку. Сьогодні наші діти разом із дорослими переживають нелегкі часи. Тому так важливо дати їм можливість вчитися, розважатися, відпочивати. А ще необхідно зробити все можливе, щоб наші діти, попри всі негаразди, зростали добрими і справедливими, чуйними і відважними, толерантними; цінували своїх друзів, любили своїх батьків, свій рідний край.
|
.jpg) |
.jpg) |
821.161.2
Д 44
Диво на Різдво : казки, притчі, оповідання / Т. Белімова, С. Горбань [та ін.] ; уклад. Д. Корній ; іл. Я. Фефелова. – Х. : Vivat, 2019. – 96 с. : кольор. іл. – (Найкращий подарунок).
У різдвяну ніч стаються дива: зорі сяють яскравіше, зимове повітря набуває казкового присмаку, починаються найцікавіші пригоди. Завжди хочеться подовжити цю радість, вловити невагомий, особливий різдвяний настрій. Зробити це дуже просто – різдвяний дух є в кожному оповіданні цієї збірки. Поряд з її героями відчуваєш красу і магію свята. Вони залюбки стають провідниками у світ, сповнений добра та любові. Ці історії солодкі, як мандаринки, зігрівають, як імбирний чай з медом, дарують надію, як перша різдвяна зірка. Щасливого Різдва!
|
Мелло, Ентоні де. Пісня птаха / Ентоні де Мелло ; пер. з англ. О Фешовець. – 2-ге вид., випр. – Л. : Свічадо, 2013. – 111 с. : іл.
Написана у формі притч, байок, оповідок різних епох, культур та народів, ця книжка є ненав’язливим учителем, що мудро бесідує з читачем, спонукаючи його думати та шукати Бога. Не повчаючи, не теоретизуючи, не даючи однозначних відповідей, книжка по-доброму вчить жити. Дивлячись на Бога різними очима, показує фактично Бога Єдиного. Для найкращого кола читачів.
|
 |
 |
86.3
Ф 43
Ферреро, Бруно. Небесна брама : [для вчителів і катехитів] / Б. Ферреро ; пер. Т. Різун. – Л. : Свічадо, 2008. – 176 с. – (Притчі та оповідання). – Покажч.: с. 172.
У цій збірці поміщено сорок два оповідання, в яких говориться про головні християнські правди віри та моральні цінності. У кінці кожної теми подано методичні вказівки, які допоможуть катехитам, учителям та вихователям краще підготуватися до занять, зробити їх цікавішими та змістовнішими.
|
Смак життя. 65 притч для натхнення : збірка / упоряд. : І. Скрипак, О. Штоляр. – К. : Колесо Життя, 2020. – 144 с.
Збірка притч «Смак життя» належить до популярної серії «Притчі для натхнення». У сьоме видання серії увійшли 65 притч, які допомагають відчути справжній смак і повноту життя. Книга поділена на чотири розділи, що відображають глибинний сенс історій відповідно до духовних цінностей: мудрість, вибір, любов, щастя.
|
 |
 |
Притчі. Мудрість поколінь / упоряд. О. Іванова. – К. : Агенція "ІРІО", 2020. – 239 с. : іл. – (Читайте дітям)
Книжка «Притчі. Мудрість поколінь» – це збірка коротких повчальних історій. Читаючи їх, дитина краще починає розуміти що таке правда та брехня, любов та байдужість, радість та гнів, сміливість та відповідальність. У притчах прихований глибинний досвід поколінь. Ця книжка притч призначена не лишень для дітей, а й для батьків. А точніше для спільного прочитання й обговорення, для якісного проведення сімейного дозвілля. Адже кожен із вас здатен дати одне одному нові знання, відкрити нові життєві істини.
|
Зайдель, Катарина. Незнайомий гість : історії для роздумів / К. Зайдель ; пер. Т. Різун. – Л. : Свічадо, 2014. – 119 с.
Ці історії, як людське життя. У них – мудрість досвідчених, радість людей віри, сум розчарованих і надія просвітлених. Авторка зібрала у книжку оповідання, анекдоти, притчі, що походять з різних країн та культур. Попри велике розмаїття, для всіх цих історій спільне одне – вони чудово годяться на те, щоб їх читати вголос і розповідати. Можуть стати у великій пригоді під час індивідуального й групового навчання.
|
 |
 |
365 притч на щодень / упоряд. Д. Віссон ; пер. О. Гладкого. – Л. : Свічадо, 2019. – 334 с.
Кожен день несе людині нові запитання, відповіді на які вона шукає у молитві, у вчинках та подіях, на сторінках газет та у живому спілкуванні. Часто відповіді чекають нас на сторінках книжок, де мудрість і досвід стають єдиним цілим. Притчі мають давню історію. Христос промовляв до людей притчами, і вони збагачувалися Божою мудрістю, слухаючи їх. Перечитуючи притчі, ми згадуємо ті важливі речі, про які уже почали забувати. Розповідаючи їх іншим, можемо донести комусь думку, яку не змогли пояснити звичайними словами. “365 притч на щодень” – це 365 відповідей на питання про добро і зло, про віру і зневіру, про любов і образу, про ті скарби, які заховані у кожній людині та про ключі, які допоможуть іншим ті скарби відкрити.
|
***
Все буде добре! : [притча] // Всесвіт. – 2010. – № 3-4. – С. 3.
Грукаленко, Т. В. Система уроків за казкою-притчею А. де Сент-Екзюпері "Маленький принц" / Т. В. Грукаленко // Зарубіжна література в школі. – 2010. – № 8. – С. 10- 15.
Даценко, О. В. Ідеї народної педагогіки в діалогах, віршах, байках, притчах Григорія Сковороди / О. В. Даценко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012. – № 33. – С. 19-24. – Бібліогр. наприкінці ст.
Дванадцять притч від Миколи Закусила : до 60 річчя з дня народження // Укр. літ. газета. – 2016. – № 15. – С. 12-13.
Кадлубовська, І. Виховання за допомогою притч : [фрагменти з досвіду роботи] / І. Кадлубовська// Позакласний час. – 2013. – № 7-8. – С. 64-71.
Колодій, І. Дванадцять притч / І. Колодій // Дзвін. – 2024. – № 9-10. – С. 116-123.
Кольба, Г. Я. Новий Заповіт. Притча про блудного сина. Притча про сіяча / Г. Я. Кольба // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 25-26. – С. 24-30.
Краснік, О. Притча Річарда Баха "Чайка Джонатан Лівінгстон" в аспекті позитивної терапії : 8-й кл. / О. Краснік // Зарубіжна література. – 2019. – № 5. – С. 25-32. – Бібліогр.: с. 31.
Лахман, Н. М. Чи знаємо ми притчі про Ісуса Христа? : брейн-ринг / Н. М. Лахман // Позакласний час. – 2009. – № 19-20. – С. 75, 76.
Нейметі, М. Хемінгуеївська притча про гори Дмитра Кешелі / М. Нейметі // Дзвін. – 2016. – № 11/12. – С. 239-244
Нищук, М. Афоризми, думки, притчі / М. Нищук // Дзвін. – 2019. – № 2. – С. 92-100.
Притча царя Соломона // Шкільна бібліотека. – 2016. – N 3(березень). – С. 58-59.
Притчі та оповідання // Позакласний час. – 2017. – N 10(жовтень). – С. 46
Савчук, Л. Практикум із елементами тренінгу для вчителів "Серце віддаю дітям" / Л. Савчук // Укр. мова і літ. в школах України. – 2019. – № 7/8. – С. 50-51.
Сенько, І. Притча у творчості Івана Франка / І. Сенько // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства.– Ужгород, 2006. – Вип. 10. – С. 248- 254. – Бібліогр. наприкінці ст.
4 притчі про гроші : матеріал для роздумів // Шкільний світ. – 2019. – № 22. – С. 39-40.
Інтернет-ресурси:
Підготувала Марина Ніршберг.