Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

У кожного своя дорога до храму

2013-05-27
До відзначення 1025-річниці хрещення Київської Русі

   Одвічне прагнення людини до духовного відродження вживається в ідею необхідності спілкування з Богом. Духовне життя України завжди поєднувалося з релігійними традиціями.
   Відомо, що найціннішим скарбом храму душі людської завжди була віра. Тож звернімо свій погляд у сиву давнину, коли 1025 років тому рівноапостольний князь Володимир Великий започаткував нову добу в історії Київської Русі, здійснивши священне хрещення.
   Складним і тернистим був шлях духовного відродження. І не дивно, що осанна міцніла в очисному полум'ї сумніву, спротиву й боротьби. Та все ж таки українці прийняли християнство дуже глибоко, будучи готовими нести правду і любов Христа до людей, ради них терпіти зневагу, тортури і смерть. Тому не дивно, що євагельські заповіді прийшли до нас, як джерельна вода до спраглих.
   Відзначати 1025-літній ювілей запровадження християнства як державної релігії України-Русі мусимо не лише як свято християн, але і як свято торжества Української державності, її європейської ідентичності, духовного і культурного злету, як запоруку успішної демократичної модернізації українського суспільства.

 

Україна. Президент (2010 - ; В. Ф. Янукович)
Питання організації та проведення заходів з відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі : указ від 21. 01. 2013 р. №34/2013 // Уряд. кур’єр. – 2013. – 23 січ. – С. 4.
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/34/2013
 

 

Україна. Кабінет Міністрів
Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі  : розпорядження від 30. 06. 2010 р. №1288-р // Уряд. кур’єр. – 2010. – 14 лип. – С. 4.
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1288-2010-%D1%80
 

 

Брайчевський, М. Ю. Твори  / Михайло Юліанович Брайчевський. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2004 –    
   Т. 1 : Суспільно-політичні рухи в Київській Русі. Історична думка в Київській Русі : [монографія] / упоряд., передм., наук. ред. Ю. Кухарчук. – 2004. – 720 с.

    У монографії Михайла Брайчевського, відомого українського історика, мислителя, громадського діяча, аналізується хід розвитку суспільних процесів і ключових подій усього давньоруського етапу української історії, зокрема, періоду запровадження християнства. На думку автора, запровадження нової віри для Русі мало дуже далекосяжні наслідки, які торкалися усіх боків суспільного життя, відіграло величезну прогресивну роль. Насамперед, її прогресивна місія мала світоглядний , філософський та культурологічний зміст.

 

Моця, О. Київська Русь: від язичництва до християнства :  навч. посіб. для учнів старших класів і студентів / О. Моця, В. Ричка. – Київ : Глобус, 1996. – 224 с.

   В книзі розглядаються проблеми утвердження християнства на Русі, формування церковної організації й трансформації всього духовного життя стародавнього населення нашої країни. Розкривається механізм зміни ідеологічних систем – язичництва і християнства, їх боротьба та взаємовпливи.

 

Огієнко, Іван (митрополит Іларіон). Рятування України / І. Огієнко ; упоряд., авт. передм., і комент. М. С. Тимошик. – К. : Наша культура і наука, 2005. – 464 с. : іл.

   Основу цього видання склали досі не друковані в Україні автобіографічні праці відомого вченого, державного і релігійного діяча, проповідника, які він створив у нелегких еміграційних умовах.  В праці «Книга нашого буття на чужині» висвітлюються питання прийняття православ`я князем Володимиром в Україні-Русі і стверджується, що православна віра стала в Україні глибоко народною, створила всю нашу українську національну культуру, особливо культуру духовну.

 

   Православ`я : український вимір : навч. посіб. / за заг. ред. П. Ю. Сауха. – К. : Кондор. – 2008. – 384 с.

   У книзі розкривається місія і доля православ`я в Україні, становлення Української православної церкви з її національно- самобутніми рисами. Православна релігія і церква розглядаються як явище культури, через призму української духовності й національно- визвольних змагань за незалежність держави й автокефалію церкви.

 

   Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І. Ф. Кураса. – К. :Вища шк., 2003. – 783 с.

   У виданні наведено відомості про широку плеяду найвидатніших державотворців, діячів культури, науки, освіти, церкви, які на різних історичних етапах пробуджували суспільну свідомість, опікувались проблемами духовного відродження. Серед значних  церковних постатей— церковний діяч Київської Русі, основоположник чернецтва  в Україні, один із засновників Києво-Печерського монастиря Антоній Печерський, чия діяльність була пов`язана з розвитком духовних цінностей людини,  кожна проповідь його сприймалася як пророча.

 

Толочко, П. П. Володимир Святий. Ярослав Мудрий / П. П. Толочко. –К.,1996. – 216 с.

   Дві наймогутніші державні постаті нашої далекої минувшини під досвідченим пером відомого історика являються читачеві у новому освітленні, а їхні діяння і непідвладний часові спадок розкриваються на основі новітніх здобутків української і світової науки. Підкреслюється, що ідеологічна перебудова, вибір православного християнства і в самому Володимирі, і в усьому давньоруському суспільстві відбувались зовсім не спокійно, стикались із жорстоким опором старого. Але воно було потрібно Русі. Перед нею стояло завдання якнайшвидшого входження до загальноєвропейської культурно-історичної спільноти.

 

Толочко, П. Київська Русь / Петро Толочко. – К.,1996. – 360 с.

   Книга присвячена одному із найяскравіших періодів історії Укріїни — Київській Русі і, зокрема, утвердженню  християнства — як державної релігії, офіційною датою якого справедливо вважається 988 рік. Розглядаються питання історії створення християнської церкви в Київській Русі, аналізуються літописи, літературні та культурні пам`ятки, підкреслюється роль історичних особистостей в християнізації Русі, особливо роль Володимира Святославича, який узаконив державний статус християнської церкви.

 

   Хроніка-2000 : український культурологічний альманах. — Вип. 67-68 :  Хрестителі землі Руської. – К., 2007. – 592 с.

   Видання цього випуску є частиною журнального варіанту книги «Хрестителі землі Руської», що виходить у серії книжкових пам`яток «Духовна скарбниця Православ`я», започаткованої видавництвом «Українські пропілеї». Видання присвячене бабці князя Володимира рівноапостольній княгині Ользі, яка особистим прикладом справила неоціненний вплив  на своїх царствених нащадків, спрямовуючи Божественний промінь в їхні душі. Історична і державна роль просвітителів землі Руської блажених князя Володимира і княгині Ольги в розвої християнської віри є безперечною.

 

   Хроніка-2000 : український культурологічний альманах. — Вип. 69-70 : Хрестителі землі Руської. – К., 2007. – 780 с.

   Видання продовжує попередній випуск і присвячене князю Володимиру, його ролі  в запровадженні християнства в Київській Русі. Володимир постає як політичний, суспільний, церковний діяч, як реформатор, як князь і людина. В альманасі вміщено тексти першоджерел: пам`яток давньоруської літератури, хронік, билин, оповідей, легенд, цінних документів,  присвячених Володимиру Святославичу.

 

 

Корисні Інтернет-ресурси:

Хрещення Київської Русі http://ukrainian.travel/ua/pro-ukrayinu/istoriya/988-hreschennya-kiyivskoyi-rusi

Хрещення Руси-України князем Володимиром http://www.parafia.org.ua/biblioteka/knygy-broshury/zhyttya-svyatyh/hreschennya-rusy/

Християнство — історія і сучасність http://vippo.org.ua/index.php?pagename=hrystyianstvo

 


Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день