Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Василь Стус - постать над плином часу

2023-01-03
до 85-річчя від дня народження українського поета, дисидента
"...Чи був би Стус щасливий в іншому суспільстві, поза колючими дротами малої й великої зон? Мабуть, ні. Звичайно, він не був би запроторений до "виправнотрудових колоній", ніхто не конфіскував би його поезій, не наглядали б кожний його крок. Але досконалих суспільств нема, і поетове серце кровоточило б на кожну особисто-людську й національну несправедливість і будувало б пекло для самого себе. Така вже Стусова вдача, така, можливо, й місія поета, кожного справжнього поета.
Минуть десятиліття. Не буде образу Стуса як особи, не буде його розпинателів, не буде його теперішніх критиків. Дисидентство вивчатимуть у школах з нудних підручників історії і історії літератури, і школярі потай позіхатимуть під розповідь учителя про в'язниці і смерть Стуса, як сьогодні вони позіхають, слухаючи про каторжні роки Грабовського. Будуть інші проблеми і інші злоби дня. Але надовго лишиться універсальне, майстерне і щире в поезії Стуса:
Розпросторся, душе моя,
на чотири татамі
і не кулься від нагая
і не крийся руками.
Хай у тебе є дві межі,
та середина – справжня."
 
Юрій Шевельов
 
"Поет — мов дзвін, акумулятор тиші...":
твори Василя Стуса
 
84(4УКР)6
С 88
Стус, Василь Семенович. Зимові дерева : перша збірка поезій / В. С. Стус. – [Б. м.] : Література і мистецтво, 1970. – 206 с. : портр.
 
Збірка "Зимові дерева" існує у двох редакціях.
Ранню, в основі якої лежала третя частина збірки "Круговерть", Василь Стус здав до видавництва "Молодь" 12 травня 1968 року. Попри те, що Стуса в цей час майже не друкували, збірку було включено у видавничий план і розпочато підготовку до друку. Схвальну внутрішню рецензію на "Зимові дерева" написав Іван Драч, який "гаряче рекомендував" книжку до друку. Однак після того, як набув розголосу відкритий лист Василя Стуса до Президії Спілки письменників України з приводу статті О.Полторацького "Ким опікуються деякі гуманісти", опублікованої в "Літературній Україні", збірку було знято з виробництва, а рукопис повернуто авторові. Забраний з "Молоді" рукопис "Зимових дерев" був значно перероблений автором, чому сприяли окремі конструктивні зауваження Івана Драча. Про серйозність роботи, зокрема, свідчить той факт, що в архіві В.Стуса збереглося близько десяти начерків змістів "Зимових дерев". Остаточне формування рукопису нових "Зимових дерев" Василь Стус закінчив у грудні 1969-го. Наприкінці грудня 1969 чи на початку січня 1970-го поет робить кілька машинописних копій рукопису збірки, одну з яких заносить у видавництво "Радянський письменник", а шість інших особисто зшиває й переплітає.
Хоча Василь Стус і здав рукопис збірки до видавництва "Радянський письменник", він не надто розраховував на видання. Про це свідчить факт виготовлення ним шести цілком якісних самвидавчих примірників книги, один з якизх був подарований товаришеві Леоніду Селезненку. У той час Леонід опікувався студенткою з Чехословаччини Ганною Коцуровою, яка однією з перших приїхала до СРСР після придушення "Празької весни" 1968 року. Він знайомив молоду жінку з опозиційною українською культурою, а Ганна розповідала йому реалії Чехословаччини після введення радянських військ. Серед самвидавівських книжечок, які Селезненко дав почитати Г.Коцуровій, були й "Зимові дерева". Коли Г.Коцурова за якийся час на тиждень поїхала до Чехословаччини, то взяла книжку з собою. У Празі вона показала "Зимові дерева" Богдану Чаприні та Богдану Левицькому і вже наприкінці 1970 року збірка вийшла друком у Великій Британії (хоча на титульній сторінці і згадується Брюссель).
 
[за матеріалами Стус Центру]
821.161.2
С 88
Стус, Василь Семенович. Вибрані твори / В. С. Стус ; упоряд. Д. В. Стус ; передм.: Р. Семків, Д. В. Стус. – Вид. 3-тє. – К. : Смолоскип, 2019. – 872 с. : портр, фот. – (Шістдесятники).
 
Видання дозволяє скласти повне уявлення не лише про головні етапи творчої еволюції поета, а й демонструє перцепцію та інтерпретацію його творчості. Тут уперше в повному обсязі представлено магаданську версію збірки "Палімпсести", створену поетом у селищі Матросова Магаданської області в 1977-1979 рр. Окрім того, поетичний доробок В. Стуса репрезентовано вибраними віршами зі збірок "Круговерть", "Зимові дерева", "Веселий цвинтар", "Час творчості" та програними текстами різних періодів, що не увійшли до збірок. У книзі широко відображено епістолярну спадщину поета, головні критичні праці та публіцистичні виступи.
821.161.2
С 88
Стус, Василь Семенович. Небо. Кручі. Провалля. Вода / В. С. Стус ; упоряд. Д. В. Стус. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2016. – 416 с.
 
Перед вами книга віршів, перекладів, статей і листів, які є найважливішими для художньо-естетичного світогляду Василя Стуса, одного з найтрагічніших і найглибших українських поетів ХХ століття. Небо. Кручі. Провалля. Вода. Символічні стихії, в яких і з якими поет жив, боровся, розчинявся, змагався, творив – проорюючи власною долею, віршами, світоглядним вибором глибоченну межу між обивательським і пристосуванським існуванням і гранично чесним життям із собою, в собі, над собою.
84(4УКР)6
С 88
Стус, Василь Семенович. Час творчості = Dichtenszeit / В.С. Стус ; упоряд. та післямов. Д. Стус. – К. : Дніпро, 2005. – 704 с. : портр. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
 
Сьогодні вже важко уявити українську поезію другої половини минулого століття без постаті Василя Стуса – поета, критика, літературознавця, мислителя, правозахисника... Нова книга вибраного – амбітна спроба представити не лише різні етапи творчих шукань, а й вершинні здобутки письменника в різних жанрах.
84(4УКР)6
С 88
Стус, Василь Семенович. Листи до сина / В. С. Стус ; упоряд.: О. Дворко ; Д. Стус. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2001. – 192 с. 
 
Назва збірки, яку упорядкували Оксана Дворко та Дмитро Стус, з огляду на кількість уміщених у ній саме листів і саме до сина, є дещо метафоричною. Листи до сина даються на широкому тлі творчої спадщини батька-поета (поезій, перекладів, таборових нотаток). Та й, зрештою, як це тлумачить у передмові Дмитро Стус, у ширшому розумінні "Листи до сина" звернені не так до реального сина, як до "духовного наступника справи Василя Стуса, до людини, що прийшла у світ самостверджуватись, творити себе на просторах свободи, що завжди існують на "розламах тоталітарних систем"".
Видання має ориґінальну "монтажну" структуру: переважна більшість віршів, особливо програмних, поставлено в конкретно-історичний контекст, тобто в супроводі документальної хроніки й коментарів біографічного характеру, поданих не в прикінцевій частині книги (чи розділу), а в основній.
 
83.3(4УКР)6
С 88
Стус, Василь. Феномен доби : (Сходження на Голгофу слави) / В. Стус. – К. : Знання, 1993. – 96 с.
 
Книга "Феномен доби" написана в 1970-1971 рр. Упродовж двох десятиліть рукопис її пролежав КДБ. Ця літературна праця підривала безпеку наймогутнішої на планеті держави, найдемократичнішої в світі країни. Так і було сказано у вироку Київського обласного суду: ворожа, антирадянська, націоналістична. А насправді це книга любові і болю. З глибоким проникненням у таке видатне і трагічне явище української літератури, як Павло Тичина. Але це книга не лише про Тичину - вона про трагедію людини в умовах тоталітарного режиму, про згубну дію казармового соціалізму на культуру, духовність народу.
84(4УКР)6
С 88
Стус, Василь Семенович. Дорога болю : поезії / В. С. Стус. – К. : Рад. письменник, 1990. – 222 с. : портр., фот.
 
Протягом довгого часу вилучена з літературного життя, сьогодні поезія Василя Стуса (1938-1985 pp.) повертається до читачів, її публікують газети й журнали, народжуються пісні на вірші поета, його твори входять до сценічних вистав. Книгу "Дорога болю" складено з уцілілих рукописів і списків поезій В. Стуса, які збереглися в рідних та друзів поета.
 
 
"...Що жив-любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття":
видання про Василя Стуса
 
83.3(4УКР)6
С 88
Василь Стус в житті, творчості, спогадах та оцінках сучасників / В.Стус. – Балтимор ; Торонто : Смолоскип, 1987. – 464 с. – (Розстріляна й заборонена творчість діячів української культури ; ч. 1).
 
Це – книга про громадянина-патріота.
Це – книга про українського інтеліґента.
Це – книга про поета, літературознавця, критика, філософа, співтворця сучасного українського культурного відродження.
Це – книга про політв'язня, який волів умерти, аніж зганьбити свою честь, гідність, совість на догоду режимові.
Це – книга про друга-товариша, про сина, чоловіка, батька.
Це – книга про Українця.
 
821.161.2.09"19"
Д 69
Дорошенко, Олег Євгенійович. Василь Стус / О. Є. Дорошенко. – Х. : Бібколектор, 2020. – 122 с.
 
Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938-1985) - талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: "...Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину".
83.3(4УКР)6
С 88
Василь Стус : Поет і Громадянин : книга спогадів та роздумів / упоряд. В. Овсієнко. – К. : КЛІО, 2013. – 684 с. : іл. – (Програма "Українська книга").
 
Духовний подвиг Василя Стуса не пропав марно. Доказ тому — зростання інтересу до його творчості й особи. До цієї книжки увійшли спогади та роздуми друзів, знайомих і родичів, які вважали своїм обов’язком зберегти правдивий його образ для майбутніх поколінь. Хтось написав чи розповів по свіжому сліду, і ці свідчення найцінніші, інші — з відстані часу, і це виважені оцінки.
Поет і Громадянин — це не дві різні Стусові іпостасі. Це цілісна Особистість не лише національного, а вселюдського масштабу. У цьому переконуєшся, читаючи свідчення й оцінки людей різних національностей і різного світогляду. Але також ці свідчення показують нам живого Василя Стуса, з його радостями, сумнівами та вибором. Такий погляд на великого поета дуже важливий, адже дозволяє за канонічним образом побачити саме Людину.
 
83.3(4УКР)6
С 88
Стус, Дмитро. Василь Стус: життя як творчість  / Д. Стус ; Інститут л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України. – 2-е вид., випр. – К. : Факт, 2005. – 368 с. : фот.
 
Ніхто не знає, в чому полягає загадка слави. Часто трапляється, що про когось, хто все життя перебував у епіцентрі подій, забувають відразу після смерти. До Василя Стуса широка відомість прийшла після перепоховання в 1989-му. Що цьому причиною: поетична творчість? героїка життя? непримиренність позиції? здатність перейматися чужим болем? На ці та інші питання пробує знайти відповіді син поета – Дмитро, який майстерно поєднує об’єктивні біографічні відомості про життя Василя Стуса з власними спогадами і спостереженнями про батька, парадоксально зіставляє контексти, змішує високий науковий та белетристичний стилі.

 

Матеріали про Василя Стуса на шпальтах періодичних видань

Довгань, Маргарита. Живий Стус: штрихи до портрета : [розмова / вів І. Сюндюков] / М. Довгань // День. – 2020. – 25-26 верес. (№ 181-182). – С. 4-5.
Кіпіані, Вахтанг. Медведчук і сьогодні судить Стуса / В. Кіпіані // Український тиждень. – 2020. – № 30. – С. 41.
Овчаренко, Едуард. Перший художній фільм про Стуса / Е. Овчаренко // Демократична Україна. – 2019. – 13 верес. (№ 35-36). – С. 12 
Коляда, Ігор. історія жертовного кохання. Василь Стус і Валентина Попелюх / І. Коляда, Д. Іванов // Початкова освіта. – 2021. – № 9-10. – С. 102-113.
Лозинський, Аскольд С. "Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест" : до роковин загибелі Василя Стуса / А. С. Лозинський // Українська літературна газета. – 2020. – 28 серп. (№ 17). – С. 3.
Лук‘янчук, Георгій. „Заборонений” (птах у клітці) : скандальний фільм про Стуса / Г. Лук‘янчук // Українське слово. – 2019. – 12 верес.-24 верес. (№ 35-36). – С. 16-17.
Лук‘янчук, Георгій. У столиці з‘явилися меморіальні дошки Василю Стусу та Івану Світличному / Г. Лук‘янчук // Українське слово. – 2021. – 24 груд.-23 січ. (№ 1-2). – С. 6.
Матвіюк, Кузьма. Табірні спогади : до 83-річчя з дня народження В. Стуса / К. Матвіюк // Українська літературна газета. – 2021. – 15 січ. (№ 1). – С. 3.
Михайлова, Тетяна. Василь Стус і Осип Мандельштам: на перетині поетичних світів / Т. Михайлова // Слово і час. – 2020. – № 5. – С. 21-35
Михайлова, Тетяна. Проблема національної ідентичності та творчої індивідуальності у прозових текстах Василя Стуса і Чеслава Мілоша / Т. Михайлова // Слово і час. – 2022. – № 2. – С. 69-85
Наєнко, Михайло. Василь Стус як пульсар / М. Наєнко // Літературна Україна. – 2020. – 31 жовт. (№ 41-42). – С. 4-5.
Новосельська С. В. Василь Стус: "Крізь сотні сумнівів я йду до тебе, добро і правдо віку : літературний проєкт. 11 клас / С. В. Новосельська // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2020. – № 22-24. – С. 25-28
Пуніна, Ольга. «Заборонений»: Стус кінематографічний / О. Пуніна // Слово і час. – 2022. – № 3. – С. 64-77
Сюндюков, Ігор. Дорівнятись до Стуса / І. Сюндюков // День. – 2021. – 11-12 черв. (№ 93-94). – С. 30.
Швець Людмила "Як добре те, що смерті не боюсь я" Василя Стуса: сучасна інтерпретація / Людмила Швець // Українська мова і література в школі. – 2019. – № 5. – С. 28-30.
 
Інтернет-ресурси

Третє вбивство Василя Стуса – Історична правда

Стус проти русифікації. Історія листа, що мав стати маніфестом – Локальна історія

"За роком рік росте твоя тюрма...", — як Василь Стус читав свої вірші – Громадське радіо

Василь Стус. 1. Згага незробленого – Укрінформ

Василь Стус. 2. Людський рід під торосами неб – Укрінформ

Міт Василя Стуса – Збруч

Справа Василя Стуса: як Віктор Медведчук позбавив українського дисидента права на захист – Elle

Дмитро Стус: «Доля батька – це приклад того, що «несприятливих обставин» не буває» – Радіо Свобода

Віхи творчості і непокори : віртуальна виставка до 75-річчя з дня народження В.С.Стуса

Підготувала Віталія Кодриш


Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день