Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Майстер великої прози

2020-04-13
(до 95-річчя від дня народження Юрія Мейгеша)
Народився Ю. Мейгеш 20 січня 1925 р. у верховинському селі Великому Раковці Іршавського району Закарпатської області. Злиденне життя батьків не дало змоги вчасно (за Чехословаччини та Угорщини) здобути освіту, і тому тільки 1947 р. вдалося закінчити педучилище в Ужгороді, 1955 р. — Ужгородський університет (історичний факультет). Практично вся трудова діяльність письменника була пов'язана з викладанням історії, психології, педагогіки в Мукачівському педучилищі.
Творчість Ю. Мейгеша високо цінував Павло Загребельний, а провідні критики, науковці України присвятили йому низку цікавих досліджень. Юрій Мейгеш майже два десятиліття поспіль очолював Закарпатську організацію Спілки письменників України, обирався депутатом обласної та Мукачівської міської рад. 20 січня ц.р. йому виповнилося б 95 літ. 
«Повість «Сьогодні і завжди», — читаємо в передмові до «Вибраних творів» письменника, — вершинна у творчості Ю. Мейгеша. Саме в цьому творі письменникові пощастило реалізувати себе...».
Однак і написане автором до цього твору, не було геть усе невиразним. У романах «Верховинці» (1961) та «Кам'яний ідол» (1966) здійснено спробу більш об'єктивно й панорамно подивитись на зображувану дійсність, наблизитися до її складної й суперечливої правди. Прозаїк намагався сказати, що не все в «старому» житті верховинця треба піддавати анафемі, а в «новому» — не все сприймати лише зі знаком плюс.
Повість «Сьогодні і завжди» цікава насамперед своїм психологічним, філософським «прочитанням» людини: головний та інші герої повісті показані читачеві саме в своїх психологічних виявах, а не тільки в ситуативних колізіях, діях, обставинах.
Та письменник у факті життя шукає смислу й істинності буття; йому болять безліч нерозв'язаних проблем людського існування — філософія любові і технологія ненависті, психологія сімейного й особистого щастя, краса інтимних взаємин людей і потворство стороннього копирсання в них. В оповідній тканині твору часом з'являються звичні для реалізму діалоги й полілоги, але в основі своїй — це типово імпресіоністичний монолог головного героя, в якому поєдналися і монологи інших персонажів, і вкраплені в них цитати мислителів різних епох, і роздуми автора-оповідача, і глибоко одухотворені пейзажні зарисовки, які невідомо кому й належать — автору, оповідачеві, героєві чи ще комусь.
Протягом 70—80-х років Ю. Мейгеш опублікував повість «Життя — хвилини, роки» (1976), романи «Така любов» (1978), «Небезпечний вік» (1983), «Стихія» (1985). Перші два твори майже фізично підтверджували головну ідею повісті «Сьогодні і завжди». Щоправда, осмислювалась вона на іншому життєвому матеріалі: у повісті «Життя — хвилини, роки» — люди мистецтва, в романі «Така любов» — робітничо-заводське середовище. Емоційні сплески художньої думки автора часом пробували вирватись на нові вершини узагальнень, але згасали в багатослів'ї, в невиправданому нагромадженні в чомусь штучних психологізацій тощо. Це була робота письменника на «відпрацьованій» у раніших творах енергії.
Часткове повернення в свою стихію, і на шлях поступального розвитку таланту намітилось у романах «Небезпечний вік» та «Стихія». 
У найновіших своїх книжках Ю. Мейгеш повніше розкривається в своїх кращих рисах прозаїка морально-філософської теми.
 
Літературна дорога Юрія Мейгеша
 
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Вибрані твори : роман, повісті / Ю. В. Мейгеш ; передм. І. Кравченко. – К. : Дніпро, 1985. – 456 с.
 
Прагнучи до зображення людини в усьому багатстві її інтелектуального й емоціонального світу, український радянський письменник у романі "Така любов... " розповідає про інженерів-конструкторів, які розв’язують важливі життєві проблеми виробничого й особистого плану, у повістях "Життя – хвилини, роки... " та "Сьогодні і завжди" показує складні сімейні взаємини, утверджує відповідальність нашого сучасника перед своїм народом, епохою.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Така любов... : роман / Ю. В. Мейгеш ; ред. В. С. Басараб ; худ. Й. Й. Медвідь ; худ. ред. Я. М. Гашпарович. – Ужгород : Карпати, 1978. – 320 с.
 
Новий твір письменника про нинішній день. Увага читача фіксується складності взаємин, на своєрідному вростанні людини в колектив, на шліфуванні її моральних якостей. Головні герої роману - інженери заводу Степан і Світлана. У них різні біографії, характери і вдачі, та прагнення з'єднати свої долі приводить їх до спільної думки: найперше потрібно знайти в житті себе, аж потім - одне одного. Як же поєднати духовні зусилля, щоб пошуки були повноцінними, давали велику радість творення? Степан і Світлана - здібні винахідники, суть їхньої праці - відкриття. Ш все ж є ще одна творча сила, котра у звичайному відкриває для них незвичайне. Така любов...
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Верховинці. Кам’яний ідол : романи / Ю. В. Мейгеш. – К. : Дніпро, 1979. – 552 с. : іл.
 
В романах відтворено бурхливі події в закарпатському селі напередодні Великої Вітчизняної війни і в перші післявоєнні роки. Нелегкі випробування випали на долю головного героя дилогії Ілька Семенюка. Бідняцькі маси на чолі з комуністами вступають у боротьбу проти підступу куркулів, попів та інших гнобителів, які, відчуваючи свою приреченість, щосили чинять опір новому.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Небезпечний вік : роман / Ю. В. Мейгеш ; ред. О. П. Логвіненко ; худ. В. В. Петрецький ; худ. ред. В. О. Томашевський. – Ужгород : Карпати, 1983. – 280 с. 
 
Новий твір українського радянського прозаїка із Закарпаття. Дія роману відбувається в наші дні в одному з приміських колгоспів, де гостро стоять проблеми урбанізації. Автор розкриває тісний контакт особистих і суспільних інтересів. Небезпечний вік, коли людину підстерігають помилки, за які потрібно з усією серйозністю нести відповідь, коли людина повинна зважувати свої вчинки, глибоко особисті тільки на перший погляд, - це і дитинство, і юність, і зрілість, це, по суті, все життя.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Одісея залюблених : роман / Ю.В. Мейгеш. – Мукачево : Карпатська вежа, 2006. – 340 с.
 
Роман "Одісея залюблених" – останній твір відомого українського письменника Юрія Мейгеша (1925-1999). Він сповнений роздумів про минуле, наш день, про долі і характери героїв на перехресних шляхах історії.
К 84-4
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Фінал драми : роман / Ю. В. Мейгеш. – К. : Рад. письм., 1992. – 239 с. 
 
Дія твору відбувається на сцені терту – під час репетиції п’єси "Легенда про любов". Тут же присутні автор і головний режисер-постановник. В спектаклі грають актори – наші сучасники, виступаючи в ролях революціонерів і зрадників, конкретних історичних осіб, героїв міфів. Через ракурс звичайного і незвичайного, реального і міфічного автор змушує замислитися: "Людина – хто ти є?". У кожному з героїв-акторів закладені потенційні Ісуси, Юди, Нерони, Робесп’єри. Тобто – Добро і Зло. Тільки соціальні умови роблять тих високими, а тих – ницими.
Написано роман два десятиліття тому, проте навіть у причесаному і пригладженому вигляді тоді він не зміг повністю побачити світ.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Голгофа : роман / Ю. В. Мейгеш ; худ. ред. В. О. Томашевський. – Ужгород : Карпати, 1990. – 400 с.
 
У новому романі український прозаїк роздумує про місце людини в суспільстві, досліджує соціально-психологічну еволюцію героїв від періоду сталінської сваволі до наших днів.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрій Васильович. Життя - хвилини, роки... : повість / Ю. В. Мейгеш ; ред. В. С. Басараб ; худ. В. Ю. Скакандій. – Ужгород : Карпати, 1976. – 184 с.
 
Сашко і Тетянка… Зустрілися вони випадково, та далі йтимуть разом все-все своє життя. Чи так було в юності Сашкового батька – Антона Петровича? Так і не зовсім так, бо на його дорозі стояла війна. Тож батька бентежить тепер запитання: якщо син іде в життя і просто, і легко – наскільки це серйозно.
Новий твір Ю. Мейгеша – художнє осмислення людського буття: письменник утверджує відповідальність нашого сучасника перед своїм класом, народом, епохою.
К 84
М 45
Мейгеш, Юрий Васильевич. Такая любовь. Стихия : романы / Ю. В. Мейгеш ; пер. В. Кобенко. – М. : Сов. писатель, 1990. – 576 с.
 
О болях и надеждах нашего трагического века повествуется в романе известного украинского писателя Ю.Мейгеша "Стихия", отмеченного республиканской литературной премией имени А.Головко. 
В центре романа "Такая любовь" непросто складывающиеся отношения двух любящих людей, которые, в конце концов, приходят к осознанию того, что сначала надо найти себя в жизни, чтобы обрести друг друга в любви
 
К 84
М 45
Мейгеш, Юрий Васильевич. Жизнь-минуты, годы : повести / Ю. В. Мейгеш ; ред. В. А. Тетерин ; худ. ред. А. И. Добрицын ; техн. ред. З. Г. Игнатова. – М. : Сов. писатель, 1981. – 343 с.
 
Юрий Мейгеш живет в Закарпатье. Его творчество давно известно всесоюзному читателю. Издательство "Советский писатель" выпустило в переводе на русский язык его книги "Верховинцы" (1969) и "Каменный идол" (1973). 
Тема любви, дружбы, человеческого достоинства, ответственности за свои слова и поступки — ведущая в творчестве писателя. В новых повестях "Жизнь — минуты, годы... " и "Сегодня и всегда", составивших эту книгу, Ю.Мейгеш остается верен ей.

 

***

Гаврош, Олександр. Юрій Мейгеш: "Одісея залюблених". Нарешті вийшов останній роман мукачівця / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2007. – 5-11 квіт. – С. 22.
Густі, Василь. Постать, яка не здрібніє на горизонті часу : до 90-річчя від дня народж. Ю. Мейгеша / В. Густі // Календар "Просвіти" на 2015 рік / Закарпат. крайове культ.-освітнє т-во "Просвіта"; уклад. П. М. Федака ; П. П. Федака. – Ужгород, 2015. – С. 19-21 : портр.
Зеленяк, Оксана. Із нотаток про літературно-меморіальний музей Ю. В. Мейгеша у Великому Раківці / О. Зеленяк // Нове життя. – 2013. – 23 лют. – С. 6. : фото
Мейгеш Юрій : прозаїк (1925-1999) // Дочинець, Мирослав. Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, Василь Пагиря. – Мукачево : Карпатська вежа, 2006. – С. 163 : портр.
Поп, Василь. Повість Юрія Мейгеша "Сьогодні і завжди": проблематика та художня своєрідність / В. Поп // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 1998. – Вип. 3. – С. 95-101.
Поп, Василь. Юрій Мейгеш : [життя та творчість письменника] / В. Поп // Письменники Срібної Землі. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 359-366 : портр.
Прем’єра книги Юрія Мейгеша "Одісея залюблених" : [у Мукачів. Централ. б-ці] // Пагиря, Василь. Сторінки золотого фонду Карпатського краю / Василь Пагиря. – Ужгород : Вид-во "Ґражда", 2008. – С. 45-46. 
Скунць, Петро. Юрій Васильович Мейгеш : [80-річчя від дня народження прозаїка] / П. Скунць // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 51-54 . - Бібліогр. наприкінці ст.
Стихія правди : [про укр. прозаїка Ю. Мейгеша] // Мукачево і Мукачівці. – Ужгород : Ґражда, 1994. – С. 193-197.
Хланта, І. В. Мейгеш Юрій Васильович : [прозаїк] / І. В. Хланта // Енциклопедія Сучасної України. – Київ, 2018. – Т 20: Медична - Мікоян. – С. 62. : фот.
Хланта, Іван. Юрій Мейгеш : прозаїк / І. Хланта // Хланта, І. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : ТДВ "Патент", 2018. – С. 73-74 : фот.
"...Цінуйте кожну хвилину і бережіть себе" : про Ю. Мейгеша ; [прозаїк] // Густі, Василь. Кого я знав, кого люблю / Василь Густі. – Ужгород : Карпати, 2007. – С. 112-116 : фот.
Чижмар, Ольга. Вплив соцреалізму на літературно-художню антропонімію романів Ю. Мейгеша "Верховинці" та "Кам’яний ідол" / О. Чижмар // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – 2005. – Вип. 12. – С. 63-65.
Чорногор, Василь. Юрій Мейгеш своєю творчістю живе у нашому сьогоденні : [закарпат. письм.] / В. Чорногор // Новини Закарпаття. – 2012. – 7 лют. – С. 6.
Юрій Васильович Мейгеш : [укр. прозаїк] // Пагиря, Василь. Мукачево в історичних портретах / Василь Пагиря. – Мукачево : Карпат. вежа, 2003. – С. 77-78 : портр.
 

підготувала А. Бобкова


Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутат Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-15
"Українська література, як і всі інші явища у нашій країні, зазнає відчутного впливу війни. Якщо раніше ми говорили про ветеранську та волонтерську прозу, то після 24-го лютого минулого року тема російсько-українського конфлікту стала однією з наріжних для усієї української літератури" (Олександр Мимрук, Читомо) В рамках Національного тижня читання поезії, який відбудеться з 16 по 24 березня цього року, в нашій бібліотеці відбудуться читання віршів з фронту. Запрошуємо усіх бажаючих! Дата і початок вечора: 20 березня, 16:30. Локація: проспект Свободи, 16, читальна зала. #тижденьпоезії2024
2024-03-15
Друзі, ми підготували для вас цікавий безкоштовний майстер-клас з виготовлення мила. 19 березня о 16.00 чекаємо вас. Всі матеріали надаємо. Кількість місць обмежена. Реєстрація обов'язкова. https://forms.gle/o8T9uur4AQnZdrU28 Місце зустрічі: пр. Свободи, 16 Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France
2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-03-14
Подія весни❗️  21 березня о 17:00❗️  Презентація книги "НЕЗЛАМНІ звички" в Ужгороді📘📒  На цю книгу чекало багато людей, особливо 48 незламних жінок, які поділилися на її сторінках своїми історіями, з метою підтримати наших людей душевно, емоційно, психологічно.   48 корисних розповідей про життєві цінності, про те, що допомагає саме зараз у повсякденному житті підтримувати в ресурсі свій емоційний та фізичний стан.   Ця книга, як мудра подруга, буде поруч і знайде для вас потрібні слова.  На вас чекає зустріч з авторками збірки. Ви зможете зазирнути за лаштунки обкладинки та почути найцікавіше з перших вуст.   Ви зможете придбати книгу з автографами авторок📖✍🏻  Частина коштів буде переказана на підтримку наших Героїчних Захисників💙💛 
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день