Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2019 - липень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

7 липня у м. Хуст, у обласному театрі драми та комедії,  глядачам була представлена музична комедія-фарс на 2 дії „Перемудрували” за п'єсою Марка Кропивницького „Пошились у дурні”.

11 липня в Ужгороді, на малій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв відбулася прем’єра вистави М.Фіщенка „Сучилище” за п’єсою сучасного білоруського драматурга А. Іванова (переклад-адаптація закарпатки Любові Павлишин).

14 липня  академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв закрив в Ужгороді свій 73-ий театральний сезон музичною казкою „День народження кота Леопольда” та драмою „Жменяки” за однойменним романом Михайла Томчанія.

24 липня в м. Хуст, у драматичному театрі, відбувся концерт до Дня єврейської культури.

У липні Берегівський Народний театр імені Ярослави Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва „Від Гіпаніса до Борисфена” – від Південного Буга до Дніпра. Колектив театру продемонстрував публіці авторську виставу за п’єсою Ольги та Олександра Матей „Ласий шматочок”.

У липні піаністки Анна та Олена Крегул з селища Дубове стали призерами Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Юні таланти України 2019”. Лауреатами  ІІ премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Юні таланти України  2019”, який проходив у м. Львів, став фортепіанний дует у складі Анни Крегул та Олени Крегул (викладач Ірина Дурунда).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 липня в Ужгороді, в обласній науковій універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір приурочений до 40-я днів відходу у вічність Дмитра Креміня. На вечір прийшли друзі та шанувальники творчості поета. Спогадами про Дмитра Креміня поділилися Василь Густі, Петро Часто, Павло Федака, Наталія Ребрик, Тетяна Ліхтей, Іван Хланта та брат Іван Кремінь.

5 липня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація нового видання „Вісник угорської меншини Закарпаття”, що почав виходити угорською мовою у Виноградові.

12 липня, напередодні дня народження незаконно ув'язненого у Росії українського кінорежисера Олега Сенцова, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся показ фільму „Процес: Російська держава проти Олега Сенцова”.

18 липня в Ужгороді,  в духовному центрі в селі Анталовці, дитячий письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу „Різдвяна історія Ослика Хвостика”. Книга вийшла на початку року у Київському видавництві „Фонтан казок”.

29 липня конкурсна комісія Ужгородської міської ради визначила лауреатів міської премії імені Петра Скунця. У номінації „Краєзнавча література” переможцем стала книга Романа Офіцинського „Закарпаття”, у двох інших – видання Олени Пекар „Мереживо осені” та Володимира Товтина „Ріка травневої пори”.

У липні активістка та бібліотекарка Євгенія Напуда започаткувала на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук черговий творчий проєкт –  під хештегом #Про_українські_вірші.У рамках цього проєкту дівчина щосуботи публікує відео, на яких декламує актуальні вірші відомих та невідомих українських поетів і розповідає про їхні долі. В основі цього задуму лежить бажання популяризувати українську поезію та привернути до неї увагу українців. Присвячено цей проєкт прийдешньому Дню Незалежності України.

У липні книжка закарпатського письменника Андрія Любки – „Кімната для печалі” потрапила до фіналу літературної нагороди Центральної Європи „Ангелус”.

У липні збірник Віктора Марушки „Мелодії гармонік” номінували на обласну премію ім. Д.Задора у галузі музичного та виконавського мистецтва. До репертуарного збірника для ансамблів (оркестрів) баяністів увійшли музичні твори зарубіжних композиторів, опрацьовані та інструментовані В.І.Марушкою для викладачів та студентів.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 липня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся вернісаж виставки „Скарби Берегова”. Свій творчий доробок презентували художники-учасники регіонального й міжнародних пленерів, що проходили в Берегові в 2018-2019 роках.

8 липня у Львівському музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України відкрилася життєрадісна, барвиста виставка Василя Шиндри – яскравого представника закарпатської школи живопису.

9 липня в с.Лисичово Іршавського району, на території кузні-музею „Гамора”, відбувся майстер-клас із ковальства Михайла Пилипчинця.

12 липня, на Петра й Павла, в ужгородській галереї „Коридор” показали виставку досі не презентованих ніде фото Павла Бедзіра.

14 липня екскурсія „Нові таємниці старого Ужгорода” відбулася на території розкопок в Ужгородському замку. Цьогоріч волонтери і археологи знайшли на розкопках чимало цікавих артефактів, старовинних поховань, які ще потребують досліджень науковців.

 18 липня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, до 110-річчя заслуженого художника України Золтана Шолтеса відкрилась виставка творів митця „In memoriam”. Митець – один із найталановитіших послідовників реалістичної традиції закарпатської школи живопису.

19 липня в Ужгороді, у скансені, відбулась презентація виставки „Скарби Берегова”. На ній загалом було представлено кілька десятків робіт. Презентовані полотна відображають дрібнички, які й складаються у справжні скарби: архітектурні та природні. Виконані роботи у різних техніках: олія, акварель, акрил, туш із позолотою.

23 липня  в Ужгороді, в музеї народної  архітектури та побуту,  відкрилася виставка „Ноктюрн на трьох мольбертах”.Свої мистецькі твори презентували угорські художники закарпатці українського походження: Аттіла  Коприва, Гейза Дьерке та Олександр Шандор.

25 липня у сільській раді с. Лисичово, Іршавського району відбувся обласний семінар-практикум з нематеріальної культурної спадщини Закарпаття „Збережемо традиції краю”. Мета семінару – забезпечити реалізацію Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, створення мережі фахівців з нематеріальної культурної спадщини, відповідно до реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду „Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття”.

 У липні у Мукачівській дитячій художній школі ім. Мункачі експонувалась виставка творчих робіт випускників.

У липні в Ужгороді, у художньому салоні „Арт-Про”, відбулась виставка акварельних робіт Оксани Кузьміної-Скальської.

У липні, Хорватське м. Матулі „пленерно” приймало гостей із Закарпаття. Згідно з договором про співпрацю між Обласним організаційно-методичним центром культури та Культурним товариством русинів і українців Горанської жупанії (Хорватія) в місті відбувся черговий міжнародний пленер.

У липні Міжгір’я і Невицьке перемогли у престижному конкурсі культурно-мистецьких проектів „Малі міста – великі враження”. Конкурс щороку проводить Міністерство культури України. У конкурсі підтримку здобули проекти громади Міжгір’я „Давні традиції у новому форматі” та громади Невицького „Традиції без кордонів”.

У липні у Перечині створили новий краєзнавчий музей, де представлено більше двох з половиною сотень експонатів. Тут можна побачити єврейські, угорські, італійські та ромські предмети побуту.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1-7 липня  у Словаччині,  в Кошицях, вже в одинадцяте пройшов Міжнародний фестиваль молодіжних оркестрів і хорів „Шенгенський мерідіян”. У ньому взяли участь митці із Закарпаття і Львова.

6-8 липня у селі Поляна, що на Свалявщині, відбувся фестиваль мінеральної води „Сила життя – у джерелах Карпат”.

7 липня у селі Астей, що на Берегівщині відбувся традиційний фестиваль „Перец”. Головна мета заходу, який проходить під назвою „Повернення до предків” заключається у приготуванні та випічці знаменитого Астейського переца, дотримання культурних та гастрономічних традицій і передачі знань молодому поколінню. На захід запросили делегації сіл-побратимів із Угорщини та із Трансільванії. Угорський обласний драматичний театр презентував спектакль „Фіолетова акація”.

14 липня в Ужгороді відбулась безкоштовна екскурсія містом  на тему „Нові таємниці старого Ужгорода”, яку  провели Янош Мешко та Володимир Мойжес.

18-19 липня у Мукачеві проходив фестиваль духовної музики. Цього року його проводять уже 23-ий раз, і присвячений він 30-річчю виходу греко-католицької церкви з підпілля та новомученикам Мукачівської єпархії.

25 липня в селі Лисичово Іршавського району відбувся обласний семінар-практикум „Збережемо традиції краю”.

25 липня у Білках, що на Іршавщині, відбулася відкрита екскурсія під керівництвом професора історії Джона Свонсона. Тема: „Лілі Якоб. Альбом фотографій з Аушвіцу та історія євреїв села Білки”.

25 липня Рахівська міська рада спільно з Карпатським біосферним заповідником провели захід відкриття Водоспаду здоров’я. Захід відбувся на базі центральної садиби Карпатського біосферного заповідника.Водоспад здоров’я – природний об’єкт, інфраструктура довкола якого була облаштована спільними зусиллями міської ради та заповідника з метою оздоровлення містян та гостей Рахова. Бажаючі змогли одразу під час відкриття зануритися у кришталеву прохолоду водоспаду і відчути цілющу силу Карпат. Також на гостей заходу чекало частування смачним бо грачем.

27 липня у місті Мукачево відбувся четвертий парад сажотрусів. Основні події заходу розгорнулись на площі Кирила і Мефодія.

28 липня у с. Стужиця,  Великоберезнянського району, відбувся міжнародний етно-еко фестиваль „Праліс-фест”, який популяризує природно-заповідні території Закарпаття.

28 липня в Ужгороді відбувся ювілейний – десятий – фестиваль „Ужгородська регата”. Традиційно на Ужі провели веселе спортивне змагання – сплав річкою на немоторних плавальних засобах, саморобних конструкціях, зокрема з використанням оригінального декору й костюмів.

28 липня у с. Бене, Берегівського району, відбувся фестиваль персиків.

28 липня у с. Чома, на  Берегівщині відбувся фестиваль лечо.

30 липня в Ужгороді, у кінотеатрі „Доміон”, у рамках всеукраїнської інформаційної кампанії з протидії торгівлі людьми  відбувся безкоштовний показ документального фільму „Жінка в полоні”.

 

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день