Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

2022

«Літописець із Мукачева»

2022-12-28
до 100-річчя від дня народження Василя Пагирі, письменника, краєзнавця, літературознавця, перекладача
Василь Васильович Пагиря, добре знаний в області й за її межами краєзнавець, дослідник, публіцист, громадський діяч, автор близько 80-ти книг про відомих і маловідомих діячів та історичні події і явища Карпатського краю, літописець минулого та сучасності Закарпаття, упорядник ряду поетичних збірок, перекладач. Його книги активно використовуються науковцями, вчителями, студентами й школярами. 
 

«Жив ідеєю незалежної Української держави»

2022-12-20
до 85-річчя від дня народження В`ячеслава Чорновола
Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи,
щоб не довелося гірко любити її, втративши.
В. Чорновіл

24 грудня 1937 року у с. Єрки на Черкащині народився потужний державний, громадський, політичний діяч, талановитий журналіст, народний депутат України першого−третього скликань, один із лідерів українського правозахисного руху, багаторічний лідер Народного Руху України, Герой України В’ячеслав Чорновіл.

В'ячеслав Чорновіл увійшов в історію як символ української національної ідеї, як один з тих, хто сміливо виступав за захист прав людини в СРСР.

«Майстер сатири та алегорій»

2022-11-28
До 355-річчя від дня народження Джонатана Свіфта

Джонатан Свіфт – класик всесвітньої літератури, сатирик, майстер політичного памфлету, філософ, публіцист, політичний діяч, англійський священник. Здобув найширшого визнання як автор сатирично-фантастичного твору «Мандри Гуллівера» (1726-1727), вперше опублікованого анонімно. Британська енциклопедія вважає його найвидатнішим англомовним прозаїком-сатириком усіх часів. Менш відомий як поет.

„Страшні роки геноциду”

2022-11-25
до 90-річчя вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років

Для українців міжнародне визнання Голодомору є свідченням встановлення історичної справедливості щодо оцінки злочину проти людяності, скоєного по відношенню до українського народу та демонстрацією засудження дій тоталітарного режиму, який знищив в Україні мільйони людей.

Чарівний світ виноградної лози

2022-11-10
до Дня виноградаря і винороба

У неділю, 13 листопада Україна відзначає особливо п’янке свято – День виноградаря і винороба. Дата ще зовсім молода, лише два роки тому Президент України підписав Указ № 403/2020 про встановлення в Україні професійного свята – Дня виноградаря і винороба, яке відзначатиметься щороку в другу неділю листопада.

Галузь виноградарства в нашій країні налічує тисячі працівників, які завдяки своїй відданості та професіоналізму плекають українське виноробство, наповнюють ринок якісною продукцією, а келихи українців вишуканими винами. Віримо, що нове свято стане для українських виробників одним зі стимулів розвиватися і гідно представляти нашу країну на міжнародному рівні.

Ми бажаємо вітчизняним виноробам та виноградарям гарних врожаїв, теплої погоди та високого попиту на їх продукцію!

Генерал, дисидент і правозахисник кримських татар

2022-10-15
до 115 річчя від дня народження Петра Григоренка
16 жовтня – народився Петро Григоренко (1907–1987), радянський генерал, який став дисидентом, членом-засновником Московської та Української Гельсінкських груп.
"В умовах російської агресії проти України, анексії Криму і спроби відторгнути частину східних областей його громадянська позиція могла б бути чудовим прикладом усім українцям" – Андрій Григоренко.
 
 

Українська повстанська армія - історія нескорених

2022-10-12
до 80-річчя створення УПА
Шлях звільнення кожної нації
густо кропиться кров’ю.
Симон Петлюра
 
Можливо, дехто з майбутніх критиків нашої боротьби
засуджуватиме її, мовляв, забагато жертв вона потягла
за собою. Та цим критикам я відповім коротко: свобода –
це такий скарб, що навіть найбільші жертви – не завеликі.
Михайло Дяченко,
український військовий та політичний діяч
 
Цьогоріч виповнюється 80 років з часу створення Української повстанської армії, символічним днем заснування якої є 14 жовтня 1942 року. 

 

Ужгород - рідне місто

2022-09-30
до святкування Дня міста

Ужгород - найменший обласний центр України, який був заснований ще у ХІ ст. Історія якого багата та різноманітна, краса якого вражає до самої глибини серця. Ужгород – куточок цивілізації на межі з дикими Карпатами, місто, яке вражає мешканців мегаполісів тишею та спокоєм, яке гіпнотизує та затягує у свої тенета. Упродовж свого існування місто побувало у складі п’яти різних держав, поєднало культуру багатьох народів і стало затишною домівкою для людей різних національностей.

Свою 1129 річницю місто зустріло в буремні і надскладні часи війни з Росією.  Воно стало прихистком для багатьох, хто рятувався від жахіть війни і продовжує жити та працювати на нашу спільну і невідворотну перемогу.

 

З особистої колекції Федора Потушняка

2022-09-29
частина II

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка. Згодом, у травні 2013 р. на фасаді будівлі бібліотеки було встановлено меморіальну дошку Федору Потушняку (автор Б. Корж).

Голос, що полонив увесь світ

2022-09-21
до 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької

23 вересня виповнюється 150 років від дня народження всесвітньо відомої української оперної співачки та педагогині Соломії Крушельницької. В Україні ця дата відзначатиметься на державному рівні. Адже імена видатних українців і українок має знати весь світ. Особливо це важливо зараз, коли росіяни нищать все українське, зазіхають на нашу ідентичність.

[Укрінформ]

King of horrors = Король жахів

2022-09-19
до Дня народження американського письменника Стівена Кінга
Books are the perfect entertainment: no commercials, no batteries, hours of enjoyment for each dollar spent.
What I wonder is why everybody doesn't carry a book around for those inevitable dead spots in life.
 
Книги - ідеальна розвага: без реклами, без батарей, години задоволення за кожен витрачений долар.
Цікаво, чому не кожен несе книгу навколо тих неминучих мертвих точок у житті.

 Stephen King

 

Новий час – нові книги

2022-09-15
Лідери читацьких вподобань від Українського інституту книги
                                                 «Коли починається смерть культури, настає культура смерті»
(Ліна Костенко. «Записки українського самашедшого»).
 
Сучасна українська література – це більше, ніж література. Адже вона допомагає побачити картину нашого з вами світу таким, яким він є.
На сторінках сучасної української літератури можна знайти повну картину знайомої нинішньому поколінню дійсності, включно з темами, присутніми у публічному дискурсі, серед яких, наприклад: європейський вибір; національна ідентичність; взаємини з країнами-сусідами. І, звичайно, українські письменники в своїх творах вже встигли осмислити події війни, що розв’язала росія проти України. 
 
 
 
 

Геній із підвальної комірчини

2022-08-14
до 60-річчя від дня народження Олеся Ульяненка
«В мене немає ні телевізора, ні інтернета, але натомість є комп’ютер і голова на плечах.
Коли я сідаю за стіл щось писати, життя починає підсовувати мені купу матеріалу у вигляді різних історій та життєвих драм.
Герої моїх творів живуть навколо мене не підозрюючи про те, що я використовую їх у своїх творах.»

Олесь Ульяненко

Поетичні identiti Юрка Іздрика

2022-07-19
До 60-річчя від дня народження
 
«живеш і вмираєш
вмираєш
вмираєш а все ж
і живеш
і живеш
а справжня свобода чекає за краєм
де смерті нема
і народження теж»

Юрко Іздрик

«Найсексуальніший український культурний діяч 2021», номінант на Шевченківську премію з літератури 2021, письменник, музикант і художник Юрій Іздрик цьогоріч відзначає шістдесятиріччя. Він вже давно провадить усамітнене життя у рідному місті Калуші поблизу Івано-Франківська, і водночас впевнено тримається у верхівці українських поетичних ТОП-ів за тиражами поетичних книжок.

 

Олег Ольжич – поет, археолог, публіцист

2022-07-17
до 115-річчя від дня народження
Захочеш і будеш! В людині, затям,
Лежить невідгадана сила –
Зрослась небезпека з відважним життям, 
Як з тілом смертельника крила.     
                                                              ООльжич
 
У липні минає 115 років із дня народження Олега Ольжича. Поета. Науковця. Мислителя. Воїна.
Народився Олег Олександрович Кандиба (Ольжич один із псевдонімів Олега Кандиби) 21 липня (8 липня ст. ст.) 1907 року у Житомирі в родині поета Олександра Олеся.
Олег Ольжич був надзвичайно багатогранною людиною – поетом, доктором археологічних наук, політиком, ідеологом українського націоналізму. Під час Другої cвітової війни керував націоналістичним підпіллям в окупованій німцями Україні, організував антинімецьке підпілля. У 1944 році був закатований нацистами у концтаборі Заксенгаузен.

Мистецький та літературний світ Габріела Булеци

2022-07-06
до 70-річчя від дня народження художника Габріела Булеци

11 серпня своє 70-річчя святкує талановитий митець, член спілки художників України та лауреат обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі в галузі образотворчого мистецтва Габріел Булеца.

Батько – засновник родини

2022-06-16
до Міжнародного Дня батька
Як весняне сонечко,
усміхалась донечка.
В оченятах сяяли
щастя промінці.
Тішилася донечка,
що її долонечка,
крихітна долонечка
в татовій руці.
          Леся Вознюк
 
У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. У цей День ми приєднуємося до привітань і поздоровлень, що лунають на адресу наших батьків! Бажаємо їм бути з нами якомога довше, щоб ми більше могли радувати їх і піклуватися про них, любити їх і спілкуватися з ними, адже цю можливість ми маємо не завжди! З Днем батька Вас, дорогі наші татусі!

Журналіст – це не професія, а стиль життя

2022-06-03
до Дня журналіста
"Журналістика – це рок-н-рол. В ній потрібен драйв"
Валерій Калниш
 
Щороку 6 червня в Україні відзначається День журналіста
Ця дата була вибрана не випадково: в цей день у 1994 р. в Брюсселі Національна спілка журналістів України переважною більшістю голосів була прийнята до лав Міжнародної федерації журналістів – найбільшої в світі організації професійних працівників ЗМІ.
25 травня 1994 року в Києві на підтримку ініціативи делегатів I Всеукраїнського з'їзду редакторів газет і журналів перший всенародно обраний президент України Леонід Макарович Кравчук підписав Указ №251/94, яким було ухвалено відзначати нове професійне свято працівників засобів масової інформації – День журналіста – 6 червня. Цікаво, що спочатку урочистою датою хотіли призначити 15 травня, адже цього дня далекого 1848 року в Галичині вийшла перша україномовна газета "Зоря Галицька".
 
Журналістів часто називають представниками "четвертої влади" і відзначають значущість їхньої професії у суспільстві, адже ЗМІ роблять надзвичайний внесок у розвиток країни, вони можуть впливати на усі важливі політичні, економічні, моральні й духовні процеси як у житті держави, так і окремо взятих людини, сім'ї, колективу. Їхня праця неоціненна, бо вимагає професіоналізму і талану, сміливості та креативу, а інколи й жертовності.

Збирач скарбів народних

2022-05-25
до 85-річчя Івана Сенька, літературознавця, фольклориста

Іван Михайлович Сенько (народився 26 травня 1937 р. в селі Келечин Міжгірського району Закарпатської області) — український фольклорист, краєзнавець і літературознавець.

 

Моя Вкраїна в мене в крові...

2022-05-17
до 80-річчя від дня народження поета і перекладача, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Петра Миколайовича Скунця (1942-2007)

«..Та я живу. Бо тільки догорю,
бо тільки зблідну,знидію, загину, –
збідніє людство на одну людину,
осліпне всесвіт на одну зорю...»

Петро Скунць

 

“Криниця мудрості і любові”

2022-05-16
(до 100-річчя від дня народження прозаїка, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, ім. В. К. Винниченка та премії ім. А. Головка Івана Михайловича Чендея) (1922-2005)

“Своїм корінням моя літературна творчість вросла в життя моїх земляків.
Звідти вона пила снагу і брала силу.
ЇЇ кропив рясний та вільний дощ народної мудрості…”
Іван Чендей

Непотрібні громадяни

2022-05-13
День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Позбавивши Батьківщини, 
вони прирекли всіх нас на самотність, 
бо людина без Батьківщини завжди самотня, 
де б вона не була, навіть у раю... 
Таїр Халілов
 
В історії кожного народу є власні сторінки трагедії й боротьби. Мало відомо, що в Криму три корінні народи України: кримські татари, караїми і кримчаки. Щодень інформаційно наповнюється дедалі новими фактами з їхнього життя. Для кримських татар найтрагічніша подія, що не оминула жодної сім’ї, – депортація 18 травня 1944 року.

 

Феномен Юрія Бачі

2022-05-12
до 90-річчя від дня народження педагога, письменника, літературознавця
Юрій Бача – український громадсько-культурний діяч на Пряшівщині,  письменник, публіцист і літературний критик, педагог, науковець-україніст, професор з української літератури, лауреат Міжнародної літературної премії імені Богдана Лепкого. Він народився 13 тарвня 1932 р. у селі Кечківці Свидницького округу на території сучасної Словаччини. Науковець походить з багатодітної селянської сім’ї, був третім із десяти дітей.

З особистої колекції Федора Потушняка

2022-04-06

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка. Згодом, у травні 2013 р. на фасаді будівлі бібліотеки було встановлено меморіальну дошку Федору Потушняку (автор Б. Корж).

Українська нація і заповіт професора

2022-03-15
до 60-річчя від дня народження українського мовознавця, доктора філологічних наук Любомира Белея
18 березняв народився мовознавець педагог і громадський діяч, доктор філологічних наук, професор кафедри української мови філологічного факультету Ужгородського національного університету, засновник і директор науково-дослідного Інституту україністики ім. Михайла Мольнара, відомий широкому колу українських і зарубіжних учених Белей Любомир Омелянович.
 
 

Поезія, як стан душі

2022-03-15
до 70-річчя від дня народження Юрія Винничука

У березні своє 70-річчя відзначає Юрій Винничук – одна з наймасштабніших постатей сучасного українського літературного процесу: блискучий дорослий і дитячий письменник, поет, перекладач, упорядник, актор, редактор, колумніст, містифікатор, засновник театру-кабаре, знавець жіночих і дитячих душ. 

5 письменників, заради яких варто читати сучасну українську літературу

2022-03-10
 
"Лиш боротись – значить жить!"
Іван Франко
Незважаючи на те, що сучасна українська літературна традиція – явище досить молоде, вона вже достатньо сформована та самобутня. Причин тому чимало, але головна з них – непроста українська історія. Важкі випробування – родючий ґрунт для виникнення генерації талановитих людей і міцних мов кремінь переконань. Далеко не всі наші світила – песимісти, співці "загублених поколінь", є і романтики, й сатирики, і фантасти. Наша воля – найнезламніша в Європі, а слово – "найбронебійніше" у світі!  
Часи змінюються, і замість старих кумирів приходять нові таланти, які можуть перевершити своїх іменитих попередників. Так було у всіх сферах життя й так буде завжди. Те ж саме можна сказати і про літературний процес сьогодні, коли від добре знайомих імен вже не дочекатися нових творів, але усі звертають увагу на новачків, які тільки починають здійматися на літературний Олімп. Українські письменники відходять від радянських стереотипів та різноманітних комплексів, нав’язаних нашою історією і сьогоденням, та творять нову й сучасну літературу. І цей рух відповідає запитам суспільства, яке теж прагне розвиватися та рухатися вперед.
Українська літературна нива дивує з кожним днем все більше і більше. Сучасні письменники живуть в період свободи слова. Вони можуть писати на будь-які теми, правдиво і вільно висловлювати свої справжні погляди на світ, свої думки, почуття, переживання, не переймаючись думкою влади і цензурою.
 

І спогади, і мрії Тетяни Яблонської

2022-02-17
до 105-річчя від дня народження художниці
„…безкомпромісна любов до мистецтва. Це – основне.
Під цим я розумію відповідність форми
змістові, високий рівень майстерності, художньої культури”.
 
Тетяна Яблонська
 
Тетяна Нилівна Яблонська з’явилася на світ 24 лютого 1917 році в місті Смоленськ, в сім’ї викладачів гімназії. Батьки дівчини у 1928 році вирішили знайти порятунок від більшовицької влади, яка цькувала їх та виїхати таємно до Польщі. Їхній шлях втечі пролягав через міста: Одеса, Кам’янець-Подільський. Але він не вдався. На певний час родина Яблонських змушена була осісти в Луганську.

 

Мова народу – народ

2022-01-25
до 95-річчя від дня народження мовознавця, педагога, правозахисника Олекси Тихого
27 січня Україна відзначає 95-річчя з дня народження Олекси Тихого – відомого українського публіциста, мовознавця, педагога, правозахисника, послідовного борця з русифікацією, члена-засновника Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінкських угод (УГГ).
Сьогодні, як ніколи, є актуальним кредо Олекси Тихого: «Я – для того, щоб жив мій народ, щоб підносилась його культура, щоб голос мого народу достойно вів свою партію в багатоголосому хорі світової культури. Я – для того, щоб мої земляки-донбасівці давали не лише вугілля, сталь, прокат, машини, пшеницю, молоко та яйця. Для того, щоб моя Донеччина давала не тільки уболівальників футболу, учених-безбатченків, російськомовних інженерів, агрономів, лікарів, учителів, а й українських спеціалістів-патріотів, українських письменників, українських композиторів та акторів».

Іван Огієнко: український просвітитель

2022-01-14
до 140-річчя від дня народження українського мовознавця, письменника, перекладача, церковного і громадського діяча
 
 
Я глибоко вірю – минеться Руїна
Й засяє веселка-обнова,
Воскресне соборна свята Україна,
А з нею і церква Христова.
Митрополит Іларіон
(Іван Огієнко)

Іван Огієнко – особистість, яка становить окрасу нації.

Іван Іванович Огієнко народився у містечку Брусилові Радомишльського повіту Київської губернії 14 січня 1882 року. Родина заможною не була, а після того, як трагічно загинув батько Іван Андрійович Огієнко, жити стало зовсім скрутно. Незважаючи на важкий матеріальний стан родини хлопець зміг закінчити у рідному містечку початкову школу і у 1896 році вступити до Київської військово-фельдшерської школи, заради чого вони з матір’ю подолали відстань від Брусилова до Києва пішки. Навчання для нього там, як для сина колишнього солдата, було безкоштовним, а по закінченню фельдшерської школи йому належало відпрацювати кілька років у шпиталі, що він і зробив, пропрацювавши шість років у психіатричному відділенні Київського військового шпиталю.

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день